Kabinetszekrény

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 59.1846.1
Készítés ideje:
16. SZÁZAD 4. NEGYEDE
Készítés helye: Augsburg (feltehetően); Magyarország
Anyag: bukszus berakás; fenyőfa alap (vakfa); jávorfa berakás; kőrisfa berakás; szilfa berakás; tölgyfa berakás
Technika: faragott; színezett; tarsia a toppo
Méretek:
magasság: 66 cm
szélesség: 106 cm
mélység: 45,4 cm

A délnémet késő reneszánsz bútorművesség csúcspontját képezik az ún. Kunstschrankok, az asztalosok, intarziaművesek, faragók, esztergályosok, ötvösök, festők közreműködésével készült kabinetszekrények. Elkészítésükben a főrangú megrendelők – uralkodók, jómódú arisztokraták – mellett igen fontos szerepe volt a korszak jellegzetes vállalkozó kereskedőjének, aki a bonyolult munkafolyamatokat megszervezte, és a tárgyakat forgalmazta. Ilyen cégtulajdonos volt Philipp Hainhoffer, a gazdag augsburgi patrícius, akinél többek között Gusztáv Adolf svéd király ajándékát is megrendelték.

A budapesti kabinetszekrény különlegességét gazdag intarzia-díszítése jelenti, amely kívül és belül a bútor teljes felületét ékesíti: veretdíszbe és virágos makkos indák szövedékébe komponált szárnyas női maszkok, lanton és hegedűn játszó nőalakok, valós és képzelt állatok, és egyéb motívumok jelennek meg előttünk. A timpanonos ajtók dobozokat rejtenek magukban. Míg az ötvös mintakönyvek veretdíszének intarziába átültetett változata és a tarka madármotívum jellegzetesen délnémet, az állatfejben végződő burjánzó indafonat és a groteszk a francia Jacques Androuet Du Cerceau (1510-1585) és Étienne Delaune (1519-1583) kisméretű metszeteinek ismeretét feltételezi. Mindkét mester kompozíciói népszerűek voltak a 16. század második felében az utóbbi – aki rézmetsző és ötvös volt – finom rajzú és elegáns metszeteit 1576-ban, éppen Augsburgban adta ki. E kompozíciók hatása kitűnően érvényesül e pompás alkotáson, amely egykor Delmár Emil budapesti műgyűjteményének darabja volt.

Irodalom

  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 31. (Vadászi Erzsébet)
  • Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Bútorművészet a gótikától a biedermeierig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - p. 47., Nr. 1.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 300