Tematikus válogatások
A gyűjtemény főművei
A kora középkortól a 20. századig ívelő, mintegy 150 tárgyat felölelő válogatás a különféle iparművészeti műfajok széles spektrumát reprezentálja.
Új szerzemények (2019-2024)
Válogatásunkban az Iparművészeti Múzeum gyűjteményébe 2019 és 2024 között bekerült műtárgyakat mutatjuk be, beleértve a Múzeumba vásárlás illetve ajándékozás útján került kiemelkedő tárgyakat egyaránt.
Dresszkód: Szecesszió
A Dresszkód: Szecesszió című kiállítás a 19–20. század fordulóján élő nő gardróbjába és életmódjába nyújt betekintést. A korabeli öltözékek és kiegészítők bemutatásával felidézzük a szecesszió alkotta új, légies nőideált, amely már nemcsak a megjelenést, hanem az iskolázottságot is magában foglalta.
Dresszkód: Art deco
Az art decót áramvonalas alakzatok, erős, tiszta színvilág, kevés díszítmény, valamint korábbi stíluskorszakok – például a szecesszió, a biedermeier, az empire – díszítőelemeinek geometrikus átirata jellemzi.
Körforgásban
A Körforgásban című kiállítás-sorozatot az Iparművészeti Múzeum Kortárs Dizájn Főosztálya indította útjára. A múzeum Üllői úti főépületének rekonstrukciója idején különösen fontos, hogy mozgásban tartsuk a gyűjteményt.
Uránüveg tárgyak: más megvilágításban
Az Iparművészeti Múzeum számos és igen különböző funkciójú uránüvegből készült műtárgyat őriz gyűjteményében.
Képek az Iparművészeti Múzeum történetéből
Az Iparművészeti Múzeum Adattárának fényképgyűjteménye számos archív felvételt őriz az 1872-ben alapított intézmény történetének neves személyiségeiről, kiállításairól, eseményeiről.
„Igyatok ebből mindnyájan…” - Válogatás az Iparművészeti Múzeum liturgikus kelyheiből
A címben szereplő idézet Máté evangéliumából származik (Mt 26, 27b). Jézus az utolsó vacsorán ezekkel a szavakkal nyújtotta a borral telt kelyhet a vele együtt lakomázó tanítványoknak, miután a kenyeret is megáldotta.
Kortárs iparművészeti tárgyak
Válogatás az Iparművészeti Múzeum által 1990 után beszerzett kortárs iparművészeti tárgyakból.
Art deco és modernizmus
A 2012-ben megrendezett "Art deco és modernizmus - Lakásművészet Magyarországon, 1920-1940" című kiállítás több mint 200 tárgyat vonultatott fel a múzeum gyűjteményeiből.
Főúri és nagypolgári enteriőrök Budapesten 1900 körül
Az Iparművészeti Múzeum Adattára számos archív fényképfelvételt őriz az 1900 körüli budapesti főúri paloták és nagypolgári villák enteriőrjeiről.
Bácsi Magda adományai az Iparművészeti Múzeum számára
Bácsi Magda hegedűművész az elmúlt években több mint háromszáz műtárgyat ajándékozott az Iparművészeti Múzeumnak, melyek az ötvös-, textil- és legfőként a kerámiagyűjteményt gazdagítják. Nagyvonalú adományaiból az alábbiakban egy válogatást mutatunk be.
Fauna, japonizmus, szecesszió – Szemelvények az Iparművészeti Múzeum utazókiállításából
A budapesti Iparművészeti Múzeum jelen tematikus válogatása a 2020 márciusában Japán felé útjára indított, a japán művészetnek az euro-atlanti kerámia- és üvegművészetben megjelenő hatását bemutató, Japonizmus és Art Nouveau című utazókiállítás állatalakokkal díszített tárgyait gyűjti össze.
Egy tervezési kísérlet tárgyai: Házgyári konyhaprogram
1972. október 18. és 29. között a Fészek Művészklubban rendezték meg a Magyar design (10 kísérlet) című tárlatot, ahol nyolc tervező tíz munkáját vonultatta fel a három szervező: Borz Kováts Sándor, Pohárnok Mihály és Soltész György.
Szecessziós műtárgyak
Tudatos gyűjtőtevékenységének köszönhetően az Iparművészeti Múzeum a maga nemében egyedülálló szecessziós gyűjteménnyel büszkélkedhet, amely a stílus magyarországi és európai fejlődéséről egyaránt reprezentatív áttekintést nyújt.
Az iszlám művészet emlékei
Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek egyik fontos egységét alkotják az iszlám művészet emlékei. Ezen belül különösen rangos az oszmán-török tárgyak kollekciója, amely a fegyverektől a selyemszövetből készült viseleteken és nyergeken át a kerámiákig tárgytípusok széles spektrumát foglalja magába.
TIPOGRÁFIA. Nyomtatványok a Könyvtár és az Adattár gyűjteményéből
A Réseau Art Nouveau Network (RANN) 2017-től jelöl ki évente új központi tematikát a szecessziós világnap alkalmából. A 2022-es év témája: tipográfia a szecesszió művészetében.
Színekre hangolva: vörös tárgyak
A vörös, amelynek világosabb árnyalatát pirosnak is nevezzük, olyan színtartomány, amelybe a narancstól a violán át a rózsaszínig rengeteg árnyalat tartozik. Élénksége, más színekből való kitűnése a vöröset könnyedén tette a hatalom és az erő színévé.
- « előző
- 1
- 2
- következő »