Csipkeszegély - ún. punto in aria

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 18050
Készítés ideje:
17. SZÁZAD 2. NEGYEDE
Készítés helye: Velence
Anyag: lenfonal
Technika: varrott csipke
Méretek:
hosszúság: 114 cm
szélesség: 13 cm

Varrott, ún. punto in aria, anyaga len. Alap nincs, a minta hurok-, huroköltés köztesfonallal, és velencei pikóval készült.

A jellegzetes reneszánsz stílusú ún. reticella varrott csipkék szigorúan geometrikus mintája a 16. század végére fellazult, s a varrási technika fejlődésének köszönhetően már nem kötődött szigorúan a korábbi négyszögű befoglaló formákhoz, hanem íveltebb, szabadabb rajzúvá vált: a szabályos formák helyét kecsesen kanyargó keskeny indák, egyre változatosabb díszöltést alkalmazó kisebb-nagyobb virág- és levélmotívumok vették át, de az állat és emberalakok ábrázolása sem ritka. Ezt a szabadabb vonalvezetésű, későreneszánsz illetve korabarokk stílusú csipketípust nevezzük "puto in aria"-nak azaz "levegőbe öltés"-nek.

Az itt bemutatott gazdag rajzú, tökéletes kidolgozású varrott csipkén még megtalálhatók a reneszánsz kötött stílusjegyei, a teljesen el nem hagyott szabályos körformák. Azonban már láthatók a barokk csipkék plasztikusságra törekvő, egymáson áthajló indái, gazdag rajzú, burjánzó növényábrázolási és az egymástól távolodó, nagyobb mintaelemeket összekapcsoló kezdeti összekötő lábazásai. Díszítménye margarétafejeket körülölelő, virágkelyhekből kinövő hullámindákból áll. A karéjos, ívelt szél a légies hatást tovább fokozza.

Bárányné Oberschall Magda 1932-ben írt csipkekatalógusában az Iparművészeti Múzeum akkori csipkegyűjteményének legértékesebb darabjaként említi.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 131. (Erdei Lilla)
  • szerző: Horváth Hilda: Iparművészeti kincsek Magyarországon. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - Nr. 9.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 77.
  • Szerk.: Voit Pál: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - p. 331., 2. kép
  • Szerk.: Voit Pál, Csernyánszky Mária: Az Iparművészeti Múzeum mesterművei. 1896-1946. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1946. - p. 9. (képpel)
  • Oberschall Magda: Országos Magyar Iparművészeti Múzeum. Vezető a múzeum gyűjteményeiben. Csipkeművészet. Athenaeum Kiadó, Budapest, 1932. - Nr. II/1.