Diptichon - Krisztus szenvedéstörténetének jelenetei

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 18846
Készítés ideje:
14. SZÁZAD 1. FELE
Készítés helye: Párizs (feltehetően)
Jelzés: nincs
Anyag: elefántcsont
Technika: faragott
Méretek:
magasság: 12,5 cm
szélesség: 18 cm
vastagság: 0,8 cm

A Krisztus szenvedéstörténetének nyolc jelentét két sorban bemutató, kis méretű diptichon annak a 14. századi francia elefántcsont-művészeti produkciónak a jellegzetes emléke, amelynek elsődleges célja a magányosan végzett ima és elmélkedés segítése, a jámbor áhítat felkeltése volt. Esetünkben a képsorozat a nagyhét és a húsvétvasárnap drámai eseménysorának átélését szolgálta. A háromkaréjos tagolású árkádsorral lezárt, oszlopokkal elválasztott fülkékbe komponált passiójelenetek az alsó sor bal oldalán Júdás árulásának és Jézus elfogásának bemutatásával kezdődnek, majd Jézus megcsúfolásával, ostorozásával, és a keresztvitel jelenetével folytatódnak. A felső sor háromalakos Kálvária-képe után a Sírbatétel, a feltámadt Krisztust ábrázoló Noli me tangere jelenete következik, majd a narratíva folyamata szempontjából következetlen módon az ősszülőknek a pokol tornácáról való kiszabadításával zárul a képsorozat. A jól faragható csont olyan látványos technikai fogások alkalmazására is lehetőséget kínált, mint az Ostorozás jelenetén szereplő oszlop szabadon álló, vékony pálcaként való kidolgozása.

A katedrálisszobrászatból, üvegfestészetből egyaránt ismert kompozíciók és ikonográfiai típusok a 13. század második felének „klasszikus” gótikus képalkotási tradíciójában gyökereznek. Az építészethez kötődő, monumentális képzőművészeti invenciók az elefántcsont-faragók keze nyomán azonban a kifejezőerő helyett inkább illusztratív részletgazdagságot és sematikus megformálást, a kellemes fényű elefántcsont anyagnak köszönhetően a drámaiság helyett inkább lágyságot és derűs összhatást nyertek. A bibliai történetek tartalma a sorozatszerűen gyártott elefántcsont-domborműveken nagymértékben szimplifikálódott és közel került a populáris művészeti médiumok világához.

Irodalom

  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 5. (Takács Imre)
  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 148. (Nagy Györgyi)
  • Szerk.: Mikó Árpád: Jankovich Miklós (1773-1846) gyűjteményei. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2002. - Nr. 55.
  • Szerk.: Miklós Pál: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. Magyar Helikon, Budapest, 1979. - p. 102.
  • Szerk.: Radocsay Dénes, Farkas Zsuzsanna: Az európai iparművészet remekei. Száz éves az Iparművészeti Múzeum 1872-1972. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1972. - p. 27. Nr. 20.
  • Szerk.: Voit Pál, Csernyánszky Mária: Az Iparművészeti Múzeum mesterművei. 1896-1946. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1946. - p. 9.