Díszalbum - Címeres levél Tornyai Schossberger Zsigmond részére, 1890

Könyvtár – Könyvművészeti gyűjtemény

Leltári szám: 64.243.1
Alkotó:
Krahl, Carl (1819 - 1891) / címerfestő
Készítés ideje:
1890
Készítés helye: Ausztria
Jelzés: a címert ábrázoló lapon j. l.: Krahl
Anyag: aranyozott réz; bőr; fémfonalas zsinórdísz; pergamen; selyem szövet; viaszpecsét sárgaréz tokban
Technika: festett pergamen; gyöngyökkel díszített; préselt; színes zománcfestés
Méretek:
magasság: 39,5 cm
szélesség: 31 cm
magasság: 43,5 cm
szélesség: 35,5 cm
súly: 2500 g
súly: 2565 g

Drapp színű bőrrel bevont borítólap, gazdag díszítéssel. A síkból kiemelkedő fémkeretben keskeny, zománcdíszítésű sáv fut: kék alapon piros-fehér színbe játszó, négyágú rozetták kétoldalt zöld levelekkel. A keretsáv sarkain kék, piramis formájú díszek. A hosszabbik oldalon kilenc-kilenc, a rövidebb oldalon hat-hat, rozettát imitáló fémapplikáció - középen gyöngydíszítéssel - szakítja meg a zománcozott szegélyt, amelynek belső sarkaiban zománcozott címereket fognak közre a fémrátétek. A bal felső sarokban Magyarország, a jobb felsőben Erdély, a bal alsó sarokban Horvátország-Szlavónia, a jobb alsóban Dalmácia címerpajzsa, a mélyített tükör közepén lévő díszes, zománcozott, piros-fehér-zöld színekben pompázó monogram felé fordítva: T S ZS (Tornyai Schossberger Zsigmond) betűk fonódnak egybe, felettük bárói korona.

Aranyzsinóron pecsét függ tokban, amelynek a fedelén a magyar királyi korona országainak egyesített címere látható két olajfaággal. Az uralkodó Ferenc József az apostoli magyar királyi függőpecséttel és sajátkezű aláírásával erősítette meg, hogy Schossberger Zsigmondnak (1826–1900)

és lemenőinek bárói címet adományoz: az első oldalon látható a család bárói címere (jelezve a címerfestő Krahl neve). A díszoklevél négy pergamenlapja kézifestésű s aranyozású: a második oldalon allegorikus jelenet látható, a többin pedig vékony arany és ezüst keretben kézírásos szöveg. A hátsó borítólapon, a sarkokban, négy, rozetta formájú csúsztatógomb. A díszoklevélnek selyembélésű, kulccsal záródó fekete bőrtokja van.

Irodalom

  • a kiállítást rendezte: Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Historizmus és eklektika. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1992. - Nr. 586. (Horváth Hilda)