Leltári szám: 61.241.1
Alkotó:
Apáti Abt, Sándor (1870 - 1916) / tervező
Gyár / műhely: Zsolnay-gyár (Pécs)
Készítés ideje:
1904
Készítés helye: Pécs
Jelzés: masszába nyomott 7279 (formaszám) 36 és oválisban M betű (?); domború kerek bélyegzős márkajelzés: öttorony, ZSOLNAY PÉCS
Anyag: porcelánfajansz
Technika: domborműves formába öntött; magastüzű máz; máz felett eosinmázakkal festett; savmaratott
Méretek:
magasság: 29 cm
talpátmérő: 9,7 cm
szájátmérő: 7 cm
Kerek, hengeres talpon áll a hasas korsó forma, szájrésze csészeszerűen kiöblösödik. Az üreges fül a szájtól vízszintesen indul, majd derékszögben hajlik, egyenesen csatlakozva az edény hasához. A hajlatában elhelyezett nyíláson át kiszívható a korsó tartalma, ugyanúgy, mint a népi fazekasok „csali” korsójából. A bevésett és festett díszítés is jellegzetesen magyaros, az 1890-es években kialakított, „nemzeti díszítőstílus” motívumainak szecessziós átfogalmazása. A talptól a fül alsó csatlakozásáig terjedő terület sötétlilás-bronzszínű mázzal fedett, a felső rész matt, elefántcsontszínű. A talpon négy négyzetből indul felfelé egy-egy palmetta alakban elhelyezett aranyoszöld levélminta, felette középen lila szívalakkal, jobbra-balra hajló vörös, lilaszínű tulipánokkal, egymásba fonódó aranyos-zöld négy virágocskával. A szájrészt négy vörös szív díszíti. A Zsolnay gyári 11. Façonbuch 7279. számú rajzát Darilek Henrik szignálta (DH), de a tervező személyéről és az időpontról az alábbi bejegyzés tájékoztat: „Abt Sándor tervei 1904 X.”. Nemcsak az ezt követő terv hasonló jellegű, de 7113-7352. számok között több hasonló modell készült Abt és Darilek tervezésében. Minden bizonnyal a gyári vezetés határozottan irányította tervezőit a nemzeti jellegű díszítő stílus irányába. A talpon található, oválisba benyomott betűjelzés arra utalhat, hogy Apáti Abt Sándor tervét Mack Lajos formázta meg.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.89 (Csenkey Éva)
  • Csenkey Éva: A magyar szecesszió kerámiaművészete. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1985. - Nr. 92.