Dísztál - áttört díszítéssel (korsóból kihajtó akantuszleveles indákkal)

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 15449
Gyár / műhely: Munkácsi vasöntöde
Készítés ideje:
1835 UTÁN
Készítés helye: Munkács
Jelzés: hátoldalon: MUNKÁTS
Anyag: öntöttvas
Méretek:
magasság: 3,2 cm
talpátmérő: 8 cm
átmérő: 22,5 cm

A finomművű áttört peremdíszű tányért, melyet desszert tálalásához használtak, az 1830-as évek közepén kezdték gyártani Munkácson, a gleiwitzi öntöde korábbi mintaképe nyomán. Az eredeti mintát a munkácsi öntöde modellőrje, Valentin Willaschek hozta magával Németországból, ám lehetséges, hogy a gyár tulajdonosa, gr. Schönborn szerezte meg azt, bécsi közvetítéssel.

A tányér középrészét egymásba fonódó szamárhátíves keretben, kereszt alakú, szétterülő akantuszlevél díszíti. A rozetta alakú középrészhez négy, egymással érintkező csigavonalas indadísz kapcsolódik. A perem párhuzamosan haladó kettős keretében finomívű fonadékdísz fut körbe.

Irodalom

  • Szerk.: Péter Márta: A klasszicizmustól a biedermeierig. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 3.75. (Pusztai László)
  • Pusztai László: Magyar öntöttvasművesség. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1978. - 150. kép
  • Héjjné Détári Angéla: Néhány probléma a művészi öntöttvasművesség köréből. - Függelék: Az Iparművészeti Múzeum öntöttvasgyűjteménye. Az Iparművészeti Múzeum Évkönyvei, 2. (1955). 1955. - és függ. Nr. 27.