Díszüveg - Páva

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 5153
Alkotó:
Tiffany, Louis Comfort (1848 - 1933)
Gyár / műhely: Tiffany & Co
Készítés ideje:
1898 KÖRÜL
Készítés helye: New York
Jelzés: alján csiszolva: Louis C. Tiffany o7331
Anyag: színes üveg
Technika: beágyazott üvegpaszta; fúvott; króm-aventurin szálak
Méretek:
magasság: 26,5 cm
talpátmérő: 10,7 cm
szájátmérő: 9,5 cm
magasság: 14,2 cm

1898-ban az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, Radisics Jenő A modern művészet címmel rendezte meg azt a nemzetközi kiállítást, melynek célja az akkori kortárs művészet terén jelentkező új törekvések bemutatása volt. E tárlaton Louis Comfort Tiffany egy ötven darabot számláló kollekcióval szerepelt. A budapesti kiállítást megelőzően Tiffany Bécsben mutatkozott be művészi üvegeivel. Siegfried Bing – Tiffany kizárólagos európai forgalmazója – el akarta kerülni azt a méltatlan helyzetet, hogy Budapestre csak a kollekció azon megmaradt darabjai érkezzenek, melyeket a bécsi vásárlóközönség nem talált elég vonzónak. Ezért saját párizsi üzlete – a Maison de l’Art Nouveau – színvonalas művészi darabjaival egészítette ki a Budapestre szánt kollekciót. Így Tiffany a budapesti kiállításon egy változatos és kvalitásos tárgycsoporttal képviselhette magát. A kiállítás katalógusa szerint több darabot kifejezetten erre a nemzetközi seregszemlére készített. A Páva díszüveget – több más Tiffany tárgy kíséretében – e kiállítás alkalmával vásárolta meg az Iparművészeti Múzeum.

A budapesti műtárgy egyaránt visszaadja a madár tollazatának fénylő kék, valamint zöld tónusba játszó, eredeti színhatását. A fúvott kobaltkék alapra melegen felhelyezett króm-aventurin szálak a további hevítés során beleolvadtak az edénytest falába, mintha csak lendületes kézzel festett ecsetvonások lennének.

A Páva-üveg kivitelező technológiáját – Tiffany személyes ellenőrzése alatt – George J. Cook fejlesztette ki. Siegfried Bing 1898-ban publikált cikkében vall arról, hogy Tiffanyt oly mértékben magával ragadta a pávatoll motívuma, hogy egy teljes éven át folytatott kísérleteket annak érdekében, hogy ráleljen arra a kifejezési módra, mely visszaadja e pompázatos madár fényes toll-díszének irizáló szépségét. A kísérletezés során számos Páva-üveg született, amelyek között azonban nincs két egyforma.

A budapesti darab rajzának finom precizitása, ugyanakkor könnyed lendületessége kétségtelenül a technika virtuóz és magabiztos alkalmazásáról vall, melyen már nyoma sincs a kísérletező útkeresésnek. A tárgy a technikai tökéletesség és a művészi kvalitás kiemelkedő példáját testesíti meg.

Irodalom

  • Balla Gabriella, Kida Takuya: Japonism and art nouveau. Art Impression Inc., Tokio, 2020. - Nr. 124.
  • Szerk.: Csenkey Éva, Gálos Miklós: Tiffany & Gallé e i maestri dell'art nouveau nella collezione del Museo di Arti Applicate di Budapest. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2013. - Nr. 1.12.
  • Szerk.: Plessen, von Marie-Louise: Művészet mindenkinek: A Victoria and Albert Museum. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2012. - Nr. 355.
  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 121. (Kálosi Ildikó)
  • Szerk.: Balla Gabriella: Tiffany & Gallé. A szecesszió üvegművészete. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2007. - Nr. 1.15.
  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. .83
  • szerző: Varga Vera, Pataki Judit: Üveg és ragyogás. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - Nr. 31.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - üveg 40.
  • Varga Vera: A szecesszió művészi üvegei. Subrosa, Budapest, 1996. - 212.
  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 3.17. (Varga Vera)
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 28. színes kép
  • Szerk.: Miklós Pál: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. Magyar Helikon, Budapest, 1979. - p. 228.