Edény fedéllel - ún. jáspis edény

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 22242.a-b
Gyár / műhely: Josiah Wedgwood & Sons Ltd.
Készítés ideje:
1890
Készítés helye: Staffordshire
Jelzés: alján masszába nyomva: WEDGWOOD / ENGLAND
Anyag: anyagában színezett finomított kőcserép; jasperware
Technika: applikált plasztikus díszítés; öntött; vésett díszítés
Méretek:
magasság: 10,5 cm
szájátmérő: 8 cm
talpátmérő: 5 cm

Alacsony, kis talpon kiszélesedő hengeres test. A kúpos, két részre tagolt fedélen lapított fogógomb. A matt, mázatlan felület díszítését az alapanyagok különböző színezése és finoman domborműves mintázat adja. Az edénytesten és a fedél alsó felén kockázás függőlegesen és vízszintesen elválasztó, illetve keretelő motívumként bogyós olajág, aprólékosan, az antik gemmák megmunkálására emlékeztető véséssel kidolgozva. Hasonló a talpnál a palmetta-, a fogógomb körül a hosszúkás levélsor. A fehér kockás mezőkből négylevelű, sárga, rátétes díszítés emelkedik ki.

Azonos alapanyaggal, technikai eljárásokkal, díszítésmóddal már 1780-1810 körül készültek háromszínű "jáspis" edények. Robin Reilly publikált egy 1880-1900 között készített, a mi fedeles edényünkhöz igen hasonló dohánytartó edényt a wedgwoodi múzeum gyűjteményéből (R. Reilly: Wedgwood. London 1989, vol. I., 1022-1026. kép, C. 70. kép, vol. II. C. 67. kép).

Az egy évszázaddal későbbi készítményeket az ENGLAND jelzés alkalmazása különbözteti meg. Az ország-jelzést a McKinley Tariff Act néven ismert, Amerikai Fogyasztók Szabályzatának megfelelően vezették be, 1891-től.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - kerámia 54.
  • a kiállítást rendezte: Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Historizmus és eklektika. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1992. - Nr. 216. (Csenkey Éva)
  • Szerk.: Batári Ferenc: Brit iparművészet az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeiben a 17. századtól a 20. század elejéig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 135.