Enteriőrfotó - a Mezőgazdasági Múzeum előadótermének ruhatára, Györgyi Dénes terve

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 5223
Készítés ideje:
1913
Készítés helye: Budapest
Anyag: fotópapír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 24 cm
szélesség: 19 cm

A Millenniumi Kiállítás kevés fennmaradt emléke közül kiemelkedik a ma Mezőgazdasági Múzeumként működő Vajdahunyad vára. Az alkalmi pavilonnak épített „palotát” a legkiemelkedőbb, különböző korstílusokat jelképező magyarországi épületek elemeiből szerkesztették, s népszerűsége miatt építették fel tartós anyagokból.

A Vajdahunyad várban 1907-ben megnyílt Mezőgazdasági Múzeum előadótermének kialakítására 1912-ben került sor. A berendezés megtervezésér Györgyi Dénes kapott megbízást, aki a neves bútorgyárossal, Schmidt Miksával együttműködve készítette el a bútorokat.

Györgyi tárgyaiból kevés ismert az általa a múzeum részére tervezett karosszékek egyik változata 2005-ben a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumába került (ld. itt). A szabálytalan- kerek ülőlappal készült karosszék ácsolt kötésekkel készült. Három függőleges „deszka” alkotja a lábakat, tartja az ülőlapot és a karfát. A három lábat T alakú merevítőléc erősíti. Az egyszerű szerkezetet az ülőlap alatt, a lábak közé helyezett fonatos faragással díszített elemek teszik emlékezetessé. A karosszék kialakítása-díszítése a neoromán stílushoz közelít, de nemzetközi – finn, skót – kortárs tendenciák és a Fiatalok csoportját összetartó, népi építészethez kötődő gondolkodása is befolyásolta Györgyit.

Archív fényképről a szék négyzetes alapformára épülő változata is ismert.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 94.
  • Szerk.: Györgyi Kálmán: Györgyi Dénes. Magyar Iparművészet XVI. évfolyam, 16. (1913). Országos Magyar Iparművészeti Társulat, Budapest, 1913. - 342.; 381. kép