Enteriőrfotó - a tiszadobi Andrássy-kastély ebédlője, Rippl-Rónai József terve után

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4924
Készítés ideje:
1912
Készítés helye: Tiszadob
Anyag: papír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 30 cm
szélesség: 24 cm

Rippl-Rónai József 1897-ben kapott megbízást gróf Andrássy Tivadartól (1857-1905) a család budai, Duna-parti palotája ebédlőjének megtervezésére. (A Margit rakpart 9. sz. alatti palota 1945-ben elpusztult, ma a Francia Intézet épülete áll a helyén.) Az ekkor Párizsban élő művész által tervezett Andrássy-ebédlő az egyik első szecessziós enteriőr volt Magyarországon. Rippl-Rónai a stílus születése idején élt a francia fővárosban, s kapcsolatban állt többek között Samuel Binggel, akinek Art Nouveau nevű galériája az új stílus névadója lett.

Az egyszerű felépítésű, hasábokból szerkesztett, a tervező kívánsága szerint mahagóniból készített tálalószekrények központi része egy-, illetve kétajtós, melyet alul fiókok, oldalt nyitott elemek keretelnek. Igazán egyediek az ajtók nagyméretű, stilizált fákat ábrázoló fémveretei, valamint a szintén fémből készült, a felső sávokban elhelyezett „felhő-motívumok”. A központi alátámasztású, ovális asztal lábmegoldásával nyíló virágot idéz. A városi ember természetbe vágyódását fejezte ki a bútorokkal együtt tervezett, rózsatöveket ábrázoló üvegablak, a szintén rózsatövekkel díszített, hímzett ellenző, a felhőket idéző üvegmennyezett és a Vörös ruhás nő című hímzett falikárpit is. A szecesszió művészei rendkívül fontosnak tartották a belső tér teljes egységét: a berendezés és az említett alkotások mellett Rippl-Rónai tányérokat és poharakat is tervezett az ebédlőbe. A bútorok kivitelezője Thék Endre volt.

Andrássy Tivadar halála után özvegye, Zichy Eleonóra grófnő (1867-1945) felszámolta a budai palotát, s 1910 kürül az ebédlő teljes berendezését második férje (egyben sógora), ifj. Andrássy Gyula tiszadobi kastélyába szállíttatta. A fényképfelvétel ott készült, feltehetően 1912-ben. Az ebédlő darabjai a II. világháborút követően szétszóródtak, a falikárpit és néhány tányér, pohár kivételével elpusztultak vagy lappanganak.

A további fényképfelvételek ltsz.: FLT 1917, 1918, 4922, 4923.

Irodalom

  • szerző: Vadas József: A magyar iparművészet története. A századfordulótól az ezredfordulóig. Corvina Kiadó, Budapest, 2014. - 26. kép
  • Ritoók Pál: Hol állt az Andrássy-ebédlő? 'Szépíteni kívánta a világot…' Rippl-Rónai József iparművészeti munkássága. Rippl-Rónai Múzeum, Kaposvár, 2014. - 46-55.
  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 37.
  • Lovay Zsuzsanna: Thék Endre (1842-1919). Orosháza, 2007. - 3. kép
  • Szerk.: Szilágyi András: About the dining room in the Buda Palace of count Tivadar Andrássy - apropos of an armchair. Ars Decorativa 18, 1999. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - 117-125. (Bognár, H. Zsuzsa)