Épületfotó - a Nyár utca 10. szám alatti lakóház főhomlokzata

Leltári szám: VLT 384.1.1
Alkotó:
Freund, Dezső (1884 - 1960) / építész
Készítés ideje:
1911 - 1912
Készítés helye: Budapest
Technika: digitális fotó
Az épületnek három szárnya van, az utcai szárny jobb oldalához csak a lépcsőház és a lift csatlakozik. Budapest Főváros Levéltárában 1911-ben készült tervsorozat (pince, földszint, I-IV. emelet, padlás alaprajza, metszet, homlokzati terv) található, amelynek felirata szerint Szigeti Ármin a megrendelője a Nyár u. 10. számú négyemeletes bérháznak. A terveken szerepel Freund Dezső pecsétje és aláírása. A levéltárban található használatba vételi engedély dátuma 1912. A földszinten középről kissé jobbra tolva három üzlet szerepel az utcai szárnyban, az udvariban egy lakás. A lépcsőház a jobb oldali üzlet mögött jelenik meg. Minden emeleten három lakás látszik, az egyik a teljes főhomlokzati szárnyat elfoglalja, ahol a két szélső szoba ablakai az alaprajzon ívesek. A megvalósult homlokzaton csak a fal íves. A terven az I. emeleten erkély is szerepel az íves ablak előtt, a megvalósult változat a hatszög három oldalával zárul. A metszeten látszik a kapualj és udvari homlokzat díszítése, amely hasonló a véglegeshez. A homlokzat osztása követi a terveket, de számos változtatás született. Az előre ugró középső részt a terveken is meredek háromszög oromzat zárja. A II. emeleten loggiát alakítottak ki a terven szereplő zárterkély helyett. A középső részen, a terven a II. emeleten vannak íves ablakok, a megvalósult állapoton az elsőn. A terveken nem szerepel fém erkélyrács. A felső szinten a terveken egyenes záródásúak az ablakok. A fogrovat a terveken nem szerepel. A vasbeton födémekről a levéltár őriz egy 1912-es tervsorozatot Székely és Faragó Vasbetonmennyezet Építési Vállalat pecsétjével. A levéltár 1912-es tervet őriz a liftről.

Irodalom

  • Gerle János, Kovács Attila, Makovecz Imre: A századforduló magyar építészete. Szépirodalmi Könyvkiadó – Bonex, Budapest, 1990. - p. 53.
  • Gerle János, Kovács Attila, Makovecz Imre: A századforduló magyar építészete. Szépirodalmi Könyvkiadó – Bonex, Budapest, 1990. - p. 53.