Ex libris - Ephraim Moses Lilien

Adattár - Ex libris gyűjtemény

Leltári szám: MLT 1686.1.146
Alkotó:
Készítés ideje:
1899
Készítés helye: Berlin
Jelzés: E M Lilien
Anyag: papír
Technika: klisé
Méretek:
magasság: 14,5 cm
szélesség: 10,8 cm

A Galíciában született, majd krakkói tanulmányai után 1899-ben Berlinben letelepedett E. M. Lilien szecessziós stílusú, judaika tárgyú könyvillusztrációi révén a modern zsidó grafika megteremtőjeként ismert.

Pathai Edith a Magyar Zsidó Almanachban 1911-ben megjelent Zsidó művészet című tanulmányában (ld. itt) így ír róla: "A mai zsidó művészek közül kétségkívül Lilien a legnépszerűbb. Szinte hihetetlenül rövid idő alatt tette meg az utat, mely a gettótól a világhírig vezet... Az összes zsidó művész közül ő férkőzött legközelebb a zsidó közönséghez... Lilien művészetének szimbolikus tartalma, amelynek vonatkozásai gyakran évszázados tradíciókat érintenek, mindenek előtt megfogja és megállítja a zsidó szemlélőt. Ehhez járul, hogy Lilien minden lapjáról a zsidóságnak meleg szeretete szól és nagy együttérzés a zsidó nép minden örömével és fájdalmával. Midőn a cionizmus fellép, mindjárt szolgálatába szegődik, ő rajzolja meg a cionista kongresszus emléktábláját és gyönyörű lapokat szentel a kisenevi pogrom mártírjainak... Jól ismeri a héber nyelvet, egyik rajzán héberül van odaírva: Az én népemnek szentelem, egy másikon szintén héberül írja alá nevét, hozzátéve: Cion hűséges fiai közül".

Lilien főként zsidó értelmiségiek számára készített ex libriseket, melyek Aubrey Bearsdley és a japán fametszetek hatását mutatják. Az itt bemutatott, saját maga számára készített ex librist 1899-ben készítette el, melyről a Herzl Tivadar által alapított, Bécsben kiadott Die Welt című cionista hetilap is beszámolt (ld. itt, p. 4.)

Az ex libris képmezőjében egy tóparton álló, könyvet tartó, fején babérkoszorút viselő fiatal nő alakja látható, akinek sziluettszerű fehér teste csaknem homogén fekete háttér előtt jelenik meg. A tisztaság allegorikus nőalakjának leomló hajzuhataga, valamint az előtérben tekergő stilizált rózsaágak ugyanakkor mozgalmassá teszik a kompozíciót.

A kép alatti héber felirat: "Jacob Lilien fia, Ephraim Moses Lilien könyvtárából".

A bal szegélyen olvasható, dekoratív hatású héber felirat egy újszövetségi idézet Pál apostol Tituszhoz írt leveléből: "A tisztának minden tiszta" [a tisztátalannak és a hitetlennek pedig semmi sem tiszta, mert romlott az értelmük és a lelkiismeretük.] (Tit 1.16.)

Lilien feltehetően egy 16. századi előkép nyomán választotta a Pál apostoli idézetet ex librise mottójául: Otto Mühlbrecht egy évvel korábban, 1898-ban megjelent Die Bücherliebhaberei in ihrer Entwickelung bis zum Ende des XIX Jahrhunderts című könyvében (p. 166.) reprodukálta Hektor Pomer, a nürnbergi Szent Lőrinc-templom prépostjának 1525-ben készült fametszetű ex-librisét, melyen ugyanez az idézet olvasható héber, görög és latin nyelven (ld. itt).

Pomer könyvjegye az egyik legkorábbi, héber felirattal ellátott ex libris, s minden bizonnyal ez a tény keltette fel Lilien érdeklődését, s ennek nyomán választotta a Pál apostoli idézetet saját ex librisének mottójául.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 7.44. (Horváth Hilda)