Kiállításfotó - Menyhért Miklós tervezte ebédlő berendezése az 1912. évi Lakásművészeti Kiállításon

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4775
Készítés ideje:
1912
Készítés helye: Budapest
Anyag: fotópapír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 24 cm
szélesség: 30 cm

Az Iparművészeti Társulat által szervezett II. Lakásművészeti Kiállításon Menyhért Miklós hét helyiségben nagypolgári lakás teljes berendezését mutatta be.

A késő szecesszió geometrikus formáit alkalmazó ebédlő darabjait egyenes vonalakból szerkesztette a tervező. A támlás- és karosszékek egyetlen dísze a támlákon látható kárpitozott csúcsíves mező volt, melyet nagyméretű díszszögek rögzítettek – ez a támla elején és hátoldalán is feltűnt. A széles talapzaton álló, oszlopszerű lábakkal alátámasztott asztal kinyitható volt, a vendéglapok az archív felvételen is jól látszanak. A tálalószekrény újszerű formát mutatott: kétoldalt háromszögekből szerkesztett, ólomüveggel díszített ajtók láthatók, széles, központi részének alja zárt, felső része oszlopokkal osztott, nyitott vagy üvegezett volt. Hátsó falát tükör borította. A fekvő téglatest formát hármasával elhelyezett, felül faragott féloszlopok keretelték és tagolták. Az egyszerű forma, a nyitott polcok hiánya azt mutatja, hogy a szekrény inkább tárolás, mint tálalás céljaira készült.

Az ebédlő bútorai tölgyfából készültek, a kivitelezők Ribárszky Győző asztalos és Böhm Béla kárpitos voltak.

A felvétel közölve: Magyar Iparművészet, 1912, 151.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 118.
  • Szerk.: Györgyi Kálmán: Lakásművészeti kiállítás. Magyar Iparművészet XV. évfolyam. Magyar Iparművészeti Társulat, Budapest, 1912. - 134-136.; 125. kép (Margitay Ernő)