Kiállításfotó - a vallás-és közoktatásügyi miniszter dolgozószobájának Körösfői Kriesch Aladár tervezte berendezése az 1906. évi Milánói Világkiállításon

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4784
Készítés ideje:
1906
Készítés helye: Milánó
Anyag: fotópapír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 24 cm
szélesség: 30 cm
Körösfői Kriesch Aladár a Milánói Világkiállításon mutatta be a vallás- és közoktatásügyi miniszter részére tervezett dolgozószoba-berendezését. Az iparművész több társával együtt készített el a minisztérium új berendezésének terveit – Horti Pál például a miniszteri fogadószoba bútorait tervezte.

Körösfői Kriesch ennél a berendezésnél szakított a népi bútorformákkal, egyszerű formájú tárgyait a sima felületek, elegáns díszítés és szolid luxus jellemzi. Az íróasztal, iratszekrény és könyvszekrény téglatest formájú, sötét, fényezett fából készültek, két sorba rendezett, harangvirágokból szerkesztett berakásokkal díszítettek. A háromszor kétajtós könyvszekrény alsó része és középső sávja zárt, közöttük és felül négyzetes lapokkal üvegezett elem, melynek ajtajait hangsúlyozott veretek díszítik. Az ülőbútorok újszerűek: a karfák negyed körcikkekből szerkesztettek, az egyenes támlák tetejéhez kapcsolódnak. Az egész konstrukció kárpitozott, melyet a bútorhoz tervezett az iparművész. A rövid, hasábos lábakat fémborítás burkolta, ahogy az egyszerű, téglalap alakú asztal lábait is. Az együtteshez hatlábú, kerek asztal és magas szekrénykék tartoztak, ezek tetejére kerámiatárgyak kerültek. A berendezés a Wiener Werkstätte és talán a biedermeier bútorhagyomány hatásáról tanúskodik.

A bútorokat Mocsay József készítette el, s feltehetően elpusztultak a magyar pavilont megsemmisítő tűzvészben.

A felvétel közölve: Magyar Iparművészet, 1906, 196.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 74.
  • Szerk.: Fittler Kamill: Az iparművészet a milanói kiállításon. Magyar Iparművészet IX. évfolyam. Magyar Iparművészeti Társulat, Budapest, 1906. - 163-219:196.(képpel) (Györgyi Kálmán)