Fűszertartó palack csavaros ónfedéllel

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 2845.a-b
Gyár / műhely: habán műhely
Készítés ideje:
1653
Készítés helye: Erdély
Jelzés: 1653
Anyag: fajansz; ón
Technika: ónmázas
Méretek:
magasság: 23,8 cm
talp: 12,9 x12,2 cm

A szabályos hasábforma palack élei peremmel megerősítettek, a perem keretbe foglalja a virágtövekkel festett oldallapokat. A két szemközti oldalon más-más virágtő, a harmadik oldalon díszes olasz-korsóban virágcsokor stilizált szegfűkkel, nyílott virágokkal, az ezzel átellenes oldalon virágcsokron fehér alapú táblácskában 1653-as évszám. Az élek peremszegélyén stilizált levélkoszorú fehér és zöldessárga színnel. A kék alapon a fehér, zöld és sárga festést vékony tollrajz kontúrozza, illetve tagolja. A fedőlap sarkait egyegy fehérrel festett, kisebb stilizált virágtő díszíti.

A tárgy 1888-ban a Maros megyei Medgyesfalván birtokos – 1887-ben országgyűlési képviselővé is választott – gróf Lázár Jenőtől (1845–1900) került az Iparművészeti Múzeum gyűjteményébe, amikor az intézmény megvásárolta a gróf mintegy 200 darabos, főként 17–18. századi erdélyi és felvidéki habán kerámiákból álló gyűjteményét.

Lázár Jenő iparművészeti gyűjteményéről és különös gyűjtőszenvedélyéről nekrológja is megemlékezett: "Olyan kancsó-gyűjteménye volt, melynek párja alig akad három országban egy-egy darab egész kis vagyont ért, s néha messze vidékre is elutazott, ha hírét vette egy-egy ritka példánynak. De aztán egyszerre mintha elfeledte volna kancsóit rájok se nézett többé, nem is tudta, hová kerültek. Ismét egyebet keresett nyugtalan természete. A tajtékpipa nagy szerepet vitt régen a magyar ember életében s ő összeszedett drága pénzen és sok utánjárással olyan tajtékpipagyűjteményt, mely múzeumban is számot tett volna remek darab­ jaival. A régi bútorok, drága szőnyegek, ezüst billikomok, – az ötvös munka más kincseiről nem is szólva, – amit ezekből összehalmozott medgyesfalvi otthonában, elég lett volna két dúsgazdag műbarátnak." (Vö.: Vasárnapi Ujság, 1901, 2. sz., p. 25. – ld. itt)

Irodalom

  • Szerk.: Radványi Diána, Réti László, Vörösváry Ferenc: A habánok kerámiaművészete. A Kárpát-medence kerámiaművészete. Novella, Budapest, 2012. - Nr. 110.
  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 35. (Balla Gabriella)
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 496. (Lovay Zsuzsanna)
  • Szerk.: Voit Pál: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - p. 123., 21 kép
  • Szerk.: Miklós Pál: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. Magyar Helikon, Budapest, 1979. - p. 175.
  • Katona Imre: A habán kerámia Magyarországon. Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Budapest, 1976. - Nr.48
  • Bunta Magdolna: Az erdélyi habán kerámia. Kriterion, Bukarest, 1973. - Nr. 5.
  • Divald Kornél: A magyar iparművészet története. Budapest, 1929. - XV. tábla
  • Szerk.: Ráth György: Az iparművészet könyve. II. Athenaeum Kiadó, Budapest, 1905. - LXXVIII. tábla