Gyümölcstartó díszedény

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 83.61.1
Alkotó:
B F
Készítés ideje:
1880 KÖRÜL
Készítés helye: Ausztria
Jelzés: a talapzat és a tál peremén beütve az 1872 után használt, Diana-fejes jegy; feloldatlan BF mesterjegy
Anyag: ezüst; sárgaréz betét
Technika: részben aranyozott
Méretek:
magasság: 29 cm
hosszúság: 65 cm
szélesség: 35 cm

Az eklektikus historizmus valamennyi jellegzetességét felmutató, nagyméretű dísztárgy ovális formájú, karéjos talapzata négy, visszahajló lábon áll. Hosszanti végein két, ívesen kialakított fogó. A talapzatot felül tükör borítja, ezen áll középen a díszedény. Szára áttört, négyszögletes forma, két, szemben lévő oldalán egy-egy applikált pajzs. Az egyiken bevésett felirat: Szerettet (sic!) szüleinknek az ezüst menyegző emlékére hálás gyermekeik Carletto, Miksa, Mariska és Jani 1869 január 7-én 1894". A másikon bevésett családi címer: három részre osztott pajzs jobb mezejében három hatágú csillag, bal mezejében bástyán ülő, kiterjesztett szárnyú sas, alul, két sorban öt rozetta.

Sarkairól egy-egy virágos indadísz fut az edény talapzatán négy, párnán ülő puttó allegorikus figurájához. Attribútumaik: a sisak és horgony talán a Reményt, a mérőeszközök talán a Mértékletességet, a bagoly, a könyv, a kehely kígyóval, esetleg a Tudományt és bölcsességet, valamint a Halált, a kosárka és a galambpár pedig a Szerelmet és a Bőséget jelképezik.

A szárrészen a talapzat formáját és díszítését követő, áttört díszű tál, benne kiemelhető, vastagon aranyozott rézbetét.

Irodalom

  • Szerk.: Dózsa Katalin: Az áttörés kora. I-II. Bécs és Budapest a historizmus és az avantgárd között (1873-1920). Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2004. - Nr. 3.2.27.
  • Szerk.: Dózsa Katalin, Hergovich Marianne: Zeit des Aufbruchs. Budapest und Wien zwischen Historismus und Avantgarde. Kunsthistorisches Museum, Wien, 2003. - Nr. 4.3.14
  • a kiállítást rendezte: Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Historizmus és eklektika. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1992. - Nr. 358. (Békési Éva)