Kárpit - Falusi pár (Hazatérés)

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 85.8.1
Alkotó:
Horti, Pál (1865 - 1907) / tervező
Kovalszky, Sarolta (1850 - ?) / kivitelező
Készítés ideje:
1899
Készítés helye: Németelemér
Jelzés: nincs
Anyag: gyapjúfonal
Technika: ún. "Scherrebek" technikával szövött
Méretek:
hosszúság: 280 cm
magasság: 160 cm
sűrűség (felvető): 5/cm
A csöndes, békés hangulatot árasztó kárpit egyike az 1900-as Párizsi Világkiállításon bemutatott faliszőnyegeknek. A kiállításon a Faragó Ödön tervezte, Bernstein József és fia által kivitelezett férfi fogadószoba falán függött. Stílusa a kor festészetéhez áll közel. E korai magyar kárpitokat a paraszti élet mindennapi eseményei, a hazai táj szépsége ihlette. Az aratásból hazatérő parasztpár a képmező jobb sarka felől vezető úton ballag a kanyargó ösvény végén előbukkanó, távoli falucskába. Az átlós kompozíció még képszerű, de a barna körvonalakkal keretezett, árnyalás nélküli színfelületek, a bal sarokban kanyargó patak tükrében csillámló fények, a vízből kiálló sáskötegek, a göcsörtös törzsű, düledező fák ábrázolása, az élénk sárga, zöld, rozsdabarna színek nemcsak a napnyugta vibráló hangulatát érzékeltetik, hanem az új stílus dekoratív törekvéseit is példázzák.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.19. (László Emőke)
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. 138.
  • László Emőke: Képes kárpitok az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. II. Európai és magyar kárpitok a 19. sz végétől a II. világh.ig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1989. - Nr. 7.