Kézikereszt - fa tokban

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 67.227.1-2
Készítés ideje:
17. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Athosz-hegy
Anyag: puszpángfa
Technika: faragott
Méretek:
magasság: 14,5 cm
szélesség: 4,7 cm

A gyűjtemény érdekes darabja ez a kézikereszt, mert nem díszes fémkeretben, hanem feltételezhetően eredeti fatokjában maradt fenn. A mind a két oldalán megmunkált, áttört puszpángfaragvány a 17. század végén vagy a 18. század elején készülhetett valamelyik Áthosz-hegyi monostorban. A kereszt nyele leszerelhető, így a szállítás folyamán a tárgy nem tört el, illetve kisebb helyen is elfért. A tokot egy deszkából alakították ki úgy, hogy a kereszt egyes elemeinek formájához és méreteihez igazítva kimélyítették, majd egy csúsztatható fa fedőlappal lezárták.

Közepén a Keresztre feszítés jelenete látható: a kereszt tövében Mária és János apostol áll. Az ábrázolás fölső keretében a szent esemény görög elnevezése olvasható.

A függőleges szár tetején és alján egy-egy evangélista félalakos portréja, pontosabban nem azonosítható.

A vízszintes szár két végén a keresztre feszítést szemlélő angyalok helyezkednek el.

A faragvány másik oldalán középen Jézus megkeresztelkedése látható. Jézus a Jordánban áll, Keresztelő János próféta jobbjával megkereszteli, fölötte egy felhőből leszállva a Szentlék lebeg galamb képében, Jézus mögött angyalok állnak. Az ábrázolás fölső keretében a szent esemény görög elnevezése olvasható.

A függőleges szár tetején és alján egy-egy evangélista félalakos portréja, pontosabban nem azonosítható.

A vízszintes szár két végén a keresztre feszítést szemlélő angyalok helyezkednek el.

Irodalom

  • Terdik Szilveszter: "Athonite" miniature carvings at the Museum of Applied Arts. Ars Decorativa, 2016. 2016. - és Nr. 5. kép
  • főszerkesztő: Kiss Éva: "Áthoszi" miniatűr faragványok. Kiállítás az iparművészeti Múzeumban. Magyar Iparművészet, 2015/7. NMKK Alapítványa, Budapest, 2015. - p. 36-39. (Terdik Szilveszter)