Kiállításfotó - gyermekszoba Toroczkai Wigand Ede tervezte berendezése az Iparművészeti Társulat 1903. évi Karácsonyi Kiállításán

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4855
Készítés ideje:
1903
Készítés helye: Budapest
Anyag: fotópapír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 22 cm
szélesség: 29 cm

Toroczkai Wigand Ede tervezőművészete a lakás minden területére kiterjedt. Tervezett női nappalit, férfi dolgozót („úriszobát”), leányszobát, hálót, ebédlőt és konyhát. Figyelmét a korszakban átalakuló gyermekkép is felkeltette. Korábban a felnőttek számára készült bútorok kicsinyített változata alakította a gyermekszobák képét – a szecesszió művészei azonban a gyermekkort külön életszakasznak tekintve, az apróságok igényeit figyelembe véve tervezték gyerekbútoraikat.

A korszak iparművészetét tanulmányozva viszonylag ritka, szerencsés alkalom, ha egy tárgy terve és elkészült változata is ismert. A Toroczkai Wigand tervezte gyermekbútorok látványrajza a Nagy Sándor által megálmodott díszítményekkel megjelent a Mintalapok sorozatában 1903-ban (ld. itt).

Ugyanebben az évben az elkészült bútorokat Györgyi Kálmán, az Iparművészeti Társulat elnöke, a Magyar Iparművészet című folyóirat szerkesztője vásárolta meg unokája részére. A kisméretű padot, széket, szekrényt és asztalt lekerekített sarkokkal készítették el, a szekrény sarkaira áttört, talán kopjafákat idéző díszítmény került. Az együttes legszeszélyesebb darabja a pad: a különös, hullámzó formájú deszkákból szerkesztett bútordarab Toroczkai Wigand "deszkastílusának" egyik legszebb példája. A tárgyakat ma is Györgyi Kálmán leszármazottai őrzik.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 67.
  • Keserü Katalin: Toroczkai Wigand Ede. Holnap Kiadó, Budapest, 2007. - p. 44.
  • Meller Simon: A karácsonyi kiállítás. Magyar Iparművészet. (1904. január), VII. évf. 1. (1904). Budapest, 1904. - 1-24:17. (képpel)