Leltári szám: 16126
Készítés ideje:
17. SZÁZAD KÖZEPE
Készítés helye: Erdély
Anyag: ezüstszínű fémfonal; selyemfonal; vászon
Technika: kétoldalas laposöltés; selyemmel lefogott fémfonalas hímzés
Méretek:
hosszúság: 180 cm
szélesség: 44 cm

A magyar úrihímzések egyik legszebb, rajzában és hímzéstechnikájában egyik legkiválóbb darabja. tervezője és készítője egyaránt hivatásos mester lehetett.

A díszítmény a nyugat-európai folyómmtákkal ellentétben - török hatásra - egy motívum sorozatos ismétléséből alakul. A török eredetű, egy irányba hajló virágágak a magyar hímzéseknek is kedvelt motívumai. Egyik változatuk: az ág majdnem félkört alkot, s az így keletkezett terbe ugyanabból a tőből egy nagy virág hajlik be. Palotay Gertrud ezt a török falicsempéken és edényeken is gyakori mintát feltételesen perzsa eredetűnek tartja. A lepedőszélen az ágat hatalmas, fogazott szélű levél helyettesíti. A minta rajza, a hangsúlyosabb elemek különböző öltésnemekkel való kiemelése a magyar hímzésekre jellemző.

A lepedőszél az 1880-as években gr. Karacsay Klementina tulajdonában volt Kolozsvárott, ő küldte bemutatásra az 1881-es Nőiparkiállításra. További sorsa nem ismert, de valószínűleg még a grófnőéletében, vagy annak 1916-ban bekövetkezett halála után, eladásra került.

Három hasonló darabot ismerünk: a Magyar Nemzeti Múzeumban, az egykori Wolfner-gyűjteményből (V. Ember M.: Úrihímzés. Bp., 1981. Nr. 185., 106. kép), a kassai Vychodoslovenské múzeumban, a márkusfalvi Máriássy család tulajdonából (Toranova, E.: Vysivky minulych storocí. Bratislava, 1984. 149. p., 40. kép), a harmadikat Palotay Gertrud említi, ezt Huszka József a csíksomlyói zárda hímzései között rajzolta le.

Irodalom

  • Szerk.: Udvarhelyi Erzsébet, Nagy Károly: Fejedelemasszonyok és a vallásszabadság Erdélyben. Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény, Veszprém, 2016. - Nr. 171.
  • László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések. Vászonalapú úrihímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2001. - Nr. 160.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. 102.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 398.
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 48. színes kép
  • Szerk.: Radocsay Dénes, Farkas Zsuzsanna: Az európai iparművészet remekei. Száz éves az Iparművészeti Múzeum. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1972. - Nr. 173.
  • Szerk.: Végh Gyula: Erdély régi művészeti emlékeinek kiállítása az Iparművészeti Múzeumban. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1931. - Nr. 493.