Műtárgyfotó - papírkosár Horti Pál terve

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 26132
Készítés ideje:
1897
Készítés helye: Budapest
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 23,3 cm
szélesség: 15,8 cm

Az Iparművészeti Múzeumban 1897-ben rendezett első karácsonyi kiállításon Horti Pál kerámiatervekkel és bőrmunkákkal jelentkezett. A művész ma csak archív fényképekről ismert papírkosarait „igen kellemes hatású, szolid bőrmunka”-ként jellemezte a korabeli kritikus, Lyka Károly. Az itt bemutatott papírkosár fényképét ugyan nem közölte a Magyar Iparművészet című folyóirat, de több Horti Pál által tervezett enteriőrben is látható, így például az 1900. évi Karácsonyi Kiállításon bemutatott Úriszoba-berendezésének is részét képezte (ld. IM Adattár, FLT 4749).

A hullámzó ívekből szerkesztett faváz, illetve a bőrből készített hengeres testen szinte naturalisztikusan ábrázolt pipacsok vagy mákvirágok és -gubók a francia art nouveau természethez való vonzódásának hatásáról tanúskodnak. Horti bőrmunkáit a Waltherr és Horwindt cég készítette el.

A különös berendezési tárgy jól mutatja a szecesszió iparművészeinek azt a törekvését, hogy a lakásokat teljesen egységes stílusban rendezzék be a bútorzattól kezdve a tapétán, világítótesteken, kapcsolókon, szőnyegeken keresztül a dísztárgyakig. A Gesamtkunstwerk – összművészeti mű (a lakás-lakótér egységes műalkotásként való értelmezése) – gondolata a legkisebb részletre is kiterjedő tervezőmunkát eredményezett.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 38. (téves ltsz.mal)