Nyíltegez (puzdra)

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 52.2880.1
Készítés ideje:
17. SZÁZAD 1. FELE
Készítés helye: Törökország (Oszmán Birodalom)
Anyag: arany skófiummal hímzett; bőrrel bélelt; ezüst skófiummal hímzett
Technika: hímzett
Méretek:
hosszúság: 44 cm
szélesség: 20 cm
mélység: 8 cm

A keleti – török, iráni vagy tatár – ún. reflex- vagy visszacsapós íjak könnyű és gyors kezelésük miatt kedveltek voltak Magyarországon és Erdélyben a 16–18. században nemcsak a hadászatban, hanem vadászatkor vagy a sportjátékoknál is.
A török harcosok íjukat és nyílvesszőiket speciális tokokban, tegezekben tartották. Az íjat egy selyem- vagy bőrszíjakkal övükhöz erősített tegezben hordták, rendszerint a bal oldalukon, oly módon, hogy a felajzott íj formáját követő tok csak félig foglalta magába az íjat, így az mindenkor könnyen hozzáférhető volt. A jobb oldalra kötötték az íjtartónál kisebb, alsó részén kiszélesedő és a hegyes nyílvesszők számára faékkel erősített tokot, a nyílvesszőtartó tegezt, vagy amint a magyar források említik, a puzdrát.

Az itt bemutatott nyíltegez és a hozzá tartozó íjtegez (ltsz. 52.2881) díszítése azonos, homloklapjukat – néhány bársonnyal alábélelt motívumtól eltekintve – teljes felületén arany és ezüst dróthímzés (skófiumhímzés) borítja, egykorú szóhasználattal: merőn hímzettek.

Az együttest elsőként a fraknói Esterházy-kincstár 1654. évi inventáriuma említi: Egy merő skófiommal varrott tegez pozdrástul.

Irodalom

  • Pásztor Emese: Spectacle and Splendour. Ottoman Masterpieces from the Museum of Applied Arts in Budapest. Sharjah Museum of Islamic Civilization, Sharjah, 2016. - Cat. 33.
  • Szerk.: Pásztor Emese: Az Esterházy-kincstár textíliái az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 65. (Pásztor Emese)
  • Szerk.: Szilágyi András: Turkish cases from the Esterházy treasury. Ars Decorativa 27, 2009. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2009. - 71-110:99. (Pásztor Emese, Várfalvi )
  • Szerk.: Szilágyi András: Esterházy-kincsek. Öt évszázad műalkotásai a hercegi gyűjteményből. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 46. (Pásztor Emese)
  • Pásztor Emese: Oszmán-török hímzések az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből (16-19.sz.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 27.