Leltári szám: 79.72.1
Készítés ideje:
17. SZÁZAD 2. FELE
Készítés helye: Erdély
Anyag: lenvászon; selyemfonal
Technika: mintásan letűzött fémfonalas hímzés; török lapos öltés
Méretek:
hosszúság: 102 cm
szélesség: 80 cm
A párnahaj nem két különálló – és varrással összedolgozott – párnalapból, hanem egy anyagszélből áll. Középen húzódik az összehajtáskor két oldalra kerülő széles, ellentétes állású hímzés, a hosszanti oldalakat keskenyebb hímzés borítja. A fennmaradt, régi magyar párnahajak között – a minta elrendezését tekintve – egyedülálló. A hímzés erősen törökös jellegű, a hosszanti oldalon kétféle rövidszárú gránátalma váltakozik, a rövidebb oldalon fogazott szélű, sarlós levelek övezik az egymás mellé sorakozó, szimmetrikus, gránátalmában végződő virágtöveket. A növényi motívumokon kívül a török hatásról tanúskodik a selyemhímzés technikája – a kétoldalas „török” lapos öltés -, valamint a vidám, élénk színezés. A gránátalmafejek díszítése, apróbb levélvirágokkal, tulipánokkal való cifrázása, a magyar flórából származó oldalvirágok (peónia, jácint), a virágok sűrűjében megbúvó madarak és griffek, valamint az egész hímzés szimmetrikus elrendezése azonban az említett keleti elemeket magába olvasztó magyar hímzést hoz létre.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 180. (László Emőke)
  • László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések. Vászonalapú úrihímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2001. - Nr. 48.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 19.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/34.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 417.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 101. kép