Leltári szám: 62.1286.1
Készítés ideje:
17. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Erdély
Anyag: ezüst skófiummal hímzett; ritka szövésű vászon; selyemfonal
Technika: kétoldalas, szakaszosan árnyalt lapos öl
Méretek:
hosszúság: 100 cm
szélesség: 71 cm
A párnahaj mindkét lapjának három oldala hímzett. Az oldalakra merőlegesen, illetve a sarkokba állított virágbokrokat szalaggal átfont indák kapcsolják össze. A szimmetrikus elrendezésű virágszárak végein nagy méretű, stilizált gránátalmákat és tulipánokat találunk. A hímzés ritmikus növényi mustrája a nyugat-európai reneszánsz ornamentikájából eredeztethető, mely jelen esetben oszmán-török és magyar mintaelemekkel is keveredett. A díszítmény előzményeit 16. századi olasz és német csipke-, valamint hímzésmintakönyvekben lelhetjük fel annyi különbséggel, hogy a virágbokrok kapcsolódás nélkül sorakoznak egymás mellett. A csokrokat összekötő hullámzó inda elsőként Erdélyben, a pergamenre festett oklevelek díszítményein jelent meg, s onnan került át a hímzésekre. A csipkézett szélű gránátalmák és a fogazott szélű levelek oszmán-török hatásról árulkodnak, míg a vastag, húsos szirmú tulipánok és a virágtövek alatti szívek magyaros ízlésre vallanak. A virágcsokrok egy vagy több gyűrűvel való összekapcsolása az erdélyi úrihímzésű textíliák jellegzetes motívuma. A párnahaj kiérlelt, finom rajzolata és szakaszosan árnyalt hímzése alapján feltételezhető, hogy udvari hímzőműhelyben készülhetett. Stílusa alapján Bethlen Kata (1700- 1759) kelengyéjének egyik hasonló hímzésű párnahajával rokonítható.

Irodalom

  • Szerk.: Udvarhelyi Erzsébet, Nagy Károly: Fejedelemasszonyok és a vallásszabadság Erdélyben. Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény, Veszprém, 2016. - Nr. 170.
  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 60. (Nyolczas Erika)
  • Szerk.: Mikó Árpád, Verő Mária: Mátyás király öröksége. Késő reneszánsz művészet Magyarországon (16-17. század). Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2008. - Nr. VIII-2 (Erdei Lilla)
  • László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések. Vászonalapú úrihímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2001. - Nr. 84.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 23.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/35.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 416.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 105. kép
  • Historic Hungarian Costume From Budapest. Whitworth Art Gallery (Manchester), Manchester, 1979. - Nr. 10.