Vánkosbetét - gránátalmás mustrával

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 7713.a-b
Készítés ideje:
18. SZÁZAD 1. FELE
Készítés helye: Magyarország
Anyag: ezüstszínű fémfonal; selyemfonal; vászon
Technika: perzsa öltés; száröltés
Méretek:
hosszúság: 79 cm
szélesség: 31 cm
hosszúság: 78 cm
szélesség: 34 cm

Hímzésén színes pettyekből alakított, szeszélyesen hullámzó, kacsokkal és apró virágokkal díszített inda. Az inda íveiben ellentétes állású gránátalma és kinyílt tulipán váltakozik. A belső sávot lent és fent keretelő keskeny sávokban, zárt gránátalma és ötszirmú virágfej követi egymást. Az inda vonalvezetése, a pettyezés, a fő motívumokat követő apró virágok már a reneszánsz kompozíció barokk változatára utalnak.

Egy archív fotón (IM Adattár, FLT 19305), valamint Pulszky Károly A magyar háziipar díszítményei (Budapest 1879) c. kötetében a két párnavég összevarrva, lepedőszélként szerepel. Ennek azonban ellentmond, hogy a hímzést a párnavég széle előtt befejezték (pl. fél gránátalma), s így a két vég összeillesztve nem adhat folyamatos mintát, ez pedig a lepedőszéleknél teljesen nyilvánvaló követelmény volt.

Irodalom

  • László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések. Vászonalapú úrihímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2001. - Nr. 243-244.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 423.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 106. kép