Plakett - Kislány játékbabával

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 54.1064.1
Gyár / műhely: Herendi Porcelángyár
Készítés ideje:
1909
Készítés helye: Herend
Jelzés: alján, a masszába nyomva: Farkasházy Jenő / Herend, 1909; A
Anyag: biszkvit (mázatlan porcelán)
Technika: formába öntött; litofán technika
Méretek:
magasság: 14,8 cm
legnagyobb szélesség: 6,7 cm
mélység: 1,2 cm
lapátló: 16; 16,2 cm

Biszkvit, azaz mázatlan porcelán. A téglalap keskenyebb oldalán álló formátumba szerkesztett kompozíció. Párhuzamos vonalakkal tagolt keskeny keretben egy kislány alakja látható, amint két karjával játékbabáját öleli magához. A gyermek arca bal profilban jelenik meg, pillantása a játékon nyugszik. Hosszú tincseit masnira kötött szalag fogja össze hátul kiengedett haja fölött. Vállain fodorral díszített ruhája hosszú, lefelé bővülő szabású. A plakett mintegy pillanatképként örökíti meg a kislány mozdulatát. A gyermek mellett jobb oldalon egy liliomszál emelkedik ki a talajból, ezzel jelezve, hogy a meghitt, idilli jelenet színtere egy kert lehet. A liliom másodlagos jelentéssel is bír: a szelídség, a tisztaság, az ártatlanság, ugyanakkor a termékenység szimbóluma, mely a Szűz Máriát megörökítő – Angyali üdvözlet és Szeplőtelen fogantatás tematikájú – képzőművészeti alkotásokon is gyakori attribútum.

A porcelánkép hátoldalán masszába nyomva kurzív betűkkel „Farkasházy Jenő / Herend, 1909.” jelzés olvasható. Farkasházy Fischer Jenő – a herendi porcelángyárat megalapító Fischer Mór unokája – Párizsban az École des Beaux Arts-ban végezte tanulmányait, majd Angliában és Németországban gyarapította tudását. 1897-től 1926-ban bekövetkezett haláláig tevékenykedett a herendi gyárban .

Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében további hét tétel biszkvit plakett található a már ismertetett módon jelezve (ltsz.: 54.1065.1. – 54.1069.1. valamint 54.1071.1. és 54.1121.1.). A kollekciót Dr. Fettich Ottó orvos, egyetemi tanár és műgyűjtő hagyományozta az Iparművészeti Múzeumra, gyűjteményének részeként.