Kanapé (ülőgarnitúra része) - beauvais-i stílusú gépi gobelin kárpitozással

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 55.1227.1
Készítés ideje:
19. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Magyarország
Anyag: géppel szövött kárpit; hársfa
Technika: aranyozott; faragott; kárpitozott
Méretek:
magasság: 97,5 cm
szélesség: 135 cm
mélység: 63 cm

Kanapé: négy, vályúzatos, hengeres lábon áll. Ülése elől enyhén ívelő, hátul lekerekített, kárpitozott. Háttámlájának alakja fekvő ovális, szintén kárpitozott, faragott keretben: fent rózsacsokorból kiinduló szalagdísz, körben levélsor. A kartámasz faragása babér- és akantuszlevél, a támasz is párnázott. Kárpitja pásztorjelenetekkel díszített.

Karosszék: (4 db): Kialakításában hasonló a kanapéhoz, háttámlája csaknem kör alakú. Ülésén táj híddal, háttámláján pásztorlányka. Az ülőgarnitúra faragása és kialakítása egészében is igen finom.

Barbara Mundt (Historizmus. Kunstgewerbe zwischen Biedermeier und Jugendstil. München 1981) szerint a 19. század végén készült XVI. Lajos stílusú bútorok igen kecsesek és könnyedek, s a 19. század végén elterjedtek egész Európában.

A fenti garnitúrához igen hasonló bútorok készültek a királyi palota ún. Gobelin-termének berendezéséhez Gelb Miksa és Fia műhelyében. (ld.: Hauszmann Alajos: A királyi vár belső kiképzése és iparművészeti felszerelése. Magyar Iparművészet, 1903, p. 161-180:186. - ld. itt)

Az ülőgarnitúra 1955-ben a Magyar Rádióból került az Iparművészeti Múzeum gyűjteményébe. Számos, a budai királyi palotából származó kerámiatárgy, mint például a herendi Ferenc József-készlet, ugyancsak a Magyar Rádióból került a múzeum gyűjteményébe az 1950-es évek közepén.

Irodalom

  • a kiállítást rendezte: Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Historizmus és eklektika. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1992. - Nr. 55. (Kiss Éva)