Só- és borsszóró (készlet része) - A Town and Country asztali készletből

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 2020.58.1.1-3
Alkotó:
Zeisel (Stricker), Éva (1906 - 2011) / tervező
Gyár / műhely: Red Wing Pottery (Red Wing, Minnesota, U.S.A.)
Készítés ideje:
1945 KÖRÜL
Készítés helye: Red Wing (Minnesota, U.S.A.)
Jelzés: jelzetlen
Anyag: keménycserép; műanyag
Technika: grafitmáz; öntött
Méretek:
magasság: 11,2 cm
legnagyobb szélesség: 8 cm
magasság: 7,3 cm
legnagyobb szélesség: 5,8 cm

Egy kisebb és egy nagyobb, egymás felé hajló körte, kobaktök vagy amőba-formákra emlékeztető fűszertartó, só- és borsszóró edények enyhén fémfényű grafitmázzal borítva. A só- és borsszóró a magyar származású világhírű tervező, Eva Zeisel (szül. Stricker Éva Amália) Town and Country (Város és vidék) nevet viselő, 1945 körül tervezett asztali készletének legismertebb és legnépszerűbb darabjai.

Eva Zeisel 1938-ban – férjével együtt – Londonból utazott New York-ba a második világháborúval fenyegető Európából. A fazekas végzettségű Zeisel formatervezői karrierje hihetetlen sebességgel kezdett szárnyalni Amerikában. Eleinte dísz- és ajándéktárgy-szériákat tervezett kisebb gyáraknak, majd 1939 szeptemberétől kerámiatervezést oktatott a Pratt Institute-ban, rendkívül gyakorlatias és újító szemlélettel. Zeisel hallgatóinak munkái nagy feltűnést keltettek, mivel az európai modern irányzatok némi lemaradással érkeztek meg Amerikába. Eliot Noyes (1910–1977) építész, formatervező és teoretikus, aki akkoriban a Museum of Modern Art (MoMA) designgyűjteményét vezette, szintén felfigyelt Zeisel és tanítványainak munkáira. Ezért ajánlotta őt a Castleton China Company számára, akik egy modern kialakítású, a formális étkezések etikettjét kiszolgáló asztali készlethez kerestek megfelelő tervezőt. Így született meg a rendkívül elegáns, légies és a végletekig kifinomult Museum készlet terve 1942–1943 körül. A tárgysziluettek letisztultak, vonalaik finoman ívelők, megformálásuk egyszerre modern és klasszikus. A hófehér porcelánból készült tárgyak nem kaptak semmilyen dekort, hiszen a klasszikus formák és a formális étkezés szertartásossága a díszítetlen tárgyakat preferálta. A készletet gyártásba vették, és igen magas áron hozták forgalomba a háború után. A Museum készlet a MoMA kiállításán debütált 1946-ban, ahol Eva Zeisel első női tervezőként kapott egyéni kiállítási lehetőséget; a Modern China című tárlat hatalmas sikert aratott (lásd itt).

Zeisel a következő, egy informális étkezésekhez többféleképpen használható, laza „Greenwich Villagey” stílusú asztali készlet tervezésére szóló felkérését a minnesotai Red Wing Pottery gyártól kapta. Erre a felkérésre született mega Town and Country elnevezésű szerviz, amelyet a leggyakrabban organikus, sőt biomorf jelzőkkel írnak le. E tárgyak rendkívül lágy ívű formáikkal, karakteres részleteikkel, színes mázaikkal valóban magukra vonják a figyelmet. A Museum készlet eleganciájával szemben, Zeisel itt a játékos megformálást hangsúlyozta, amelyben egyúttal a skandináv design elvei is megmutatkoznak. A Town and Country készletből rendszerint a só- és borsszórót szokták kiemelni mint állatalakokat idéző, fluid formákat, melyek később Al Capp (1909–1979) népszerű Shmoo képregény- és rajzfilmfiguráját inspirálták. Zeisel ugyanakkor soha nem felejtette el e tárgyak kapcsán megemlíteni, hogy azok anyát és gyermekét ábrázolják, amellyel a formák személyességét kívánta illusztrálni, amit a tervező és a felhasználó között a lágy ívek és a kifejező vonalak közvetítenek.

A British Museum gyűjteménye egy közel teljes készletet őriz gyűjteményében a Town and Country szervizből (lásd itt).

Eva Zeisel tárgyairól bővebben lásd a Tárgyfétis-sorozat 9. részét.

Irodalom

  • szerző: Zeisel Eva: On Design. The magic language of things. The Overlook Press, Woodstock & New York, 2004. - Nr. 137. (124. p.) (analógia)
  • szerző: Young Lucie: Eva Zeisel. Chronicle Books, San Fancisco, 2003. - 46. p. (analógia)
  • tanulmányíró: Ernyey Gyula, Zeisel Eva, Gáspár Zsuzsa: Zeisel Éva. A modern amerikai keramika úttörője. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1987. - Nr. 35. (22. p.) (analógia)
  • tanulmányíró: Eidelberg Martin, Ostergard Derek E., Toher Jennifer: Eva Zeisel. Designer for Industry. Montréal - New York, 1984. - Nr. 19. (42. és 93. p.) (analógia)