Üvegfestmény - Orpheusz

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 54.1380.1
Alkotó:
Maróti (Rintel), Géza (1875 - 1941)
Róth, Miksa (1865 - 1944)
Készítés ideje:
1910 KÖRÜL
Készítés helye: Budapest
Jelzés: RMR
Anyag: antiküveg
Technika: ólmozott; schwarzlot festés
Méretek:
magasság: 72 cm
szélesség: 50 cm

Róth Miksa kompozíciója Ovidius Metamorphoses című művének azt a részletét jeleníti meg, amikor a kedvesét sirató Orfeusz lantjátékával kísért énekével megszelídíti a köréje sereglő vadállatokat. Hitvese: Eurüdiké mérges kígyóra lépett, melynek harapása elragadta őt az élők sorából. Orfeusz alászállt az alvilágba, ahol megindító énekével elnyerte az alvilág urának és úrnőjének jóindulatát. Eurüdiké lelkét visszaengedték Orfeusszal a fenti világba egyetlen feltétellel: Orfeusz nem tekinthet rá, amíg újra a földre nem érnek. Mivel ezt nem tudta megállni, hitvese az alvilág foglya maradt.
Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében található egy másik üvegablak, mely Artemiszt, a vadászat istennőjét ábrázolja attribútumaival: a szarvassal és a kezében tartott íjjal. Az Orfeusz és Artemisz üvegképeket Róth Miksa egy több épületszintet átfogó üvegablak figurális elemeinek másodpéldányaként készítette. A dekorációs program a maga teljességében a Vörösmarty tér 3. szám alatti épületben: az egykori Kasselik Alapítvány üzlet- és bérházának lépcsőházában tekinthető meg. Az 1911-ben befejezett épületet a Giergl Kálmán – Korb Flóris építészpáros tervezte. Orfeusz és Artemisz mellett itt Aphrodité alakja is látható. A sorozat további elemei madarakat, valamint díszedényekből kiemelkedő stilizált virágcsokrokat ábrázolnak.
A fenti sorozattal rokon alkotások Róth Miksa azon madaras-virágos üvegablakai is, melyeket a Kálvin téren 1912 és 1913 között a – Hültl Dezső műegyetemi tanár tervei alapján épített – Gazdák Biztosító Szervezetének Székháza (jelenleg AB AEGON Irodaház) számára kivitelezett.

Irodalom

  • Szerk.: Csenkey Éva, Gálos Miklós: Tiffany & Gallé e i maestri dell'art nouveau nella collezione del Museo di Arti Applicate di Budapest. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2013. - Nr. 6.10.
  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 134. (Kálosi Ildikó)
  • Varga Vera: A szecesszió művészi üvegei. Subrosa, Budapest, 1996. - 270.
  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.168. (Varga Vera)
  • Gellér Katalin: Róth Miksa (1865-1944). A magyar üvegablak-művészet fénykora. Művészettörténeti Értesítő, 29. (1980). 1980. - 148-154:148.