Szabásmintakönyv

Adattár

Leltári szám: 51.1299.1
Készítés ideje:
1641
Készítés helye: Kisszeben
Anyag: papír; pergamen kötés
Technika: színezett; tus
Méretek:
magasság: 25,5 cm
szélesség: 15 cm

A Kisszebenből származó szabásmintakönyv 15 számozatlan lapot tartalmaz, melyeken liturgikus öltözékek, női és férfiviseletek, valamint sátor és nyeregtakaró rajza látható. Minden lapon egy-egy ruhadarab szabásmintája látható fraktur-írású német magyarázatokkal. Az ábrákat tintával rajzolták és kék, halványpiros és barna, mára részben lepergett enyvesfestékkel színezték.

A kora újkori szabócéh-szabályzatok tanúsága szerint a felszabaduló legénytől megkívánták a szabásminta-rajzolást, így elképzelhető, hogy a kisszebeni mintakönyv is ilyen mesterremekként készült. Kötését 15. századi misekönyv pergamentre írott lapja fedi ezt, hogy az írás ne látszódjon, a könyvkötő sötétzöldre festette a kötéstáblát fehérrel festett, préselt mintát utánzó kerettel, középen kacskaringós indával díszítették. A kötéstábla mindkét oldalán „ANNO DOMINI 1641” felirat olvasható.

Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében három további szabásmintakönyv található. Ezek közül kettő - a nagyszombati szabó céh 1636-ból származó mintakönyve (IM Adattár, KLT 23), és az 1708-ból származó nagyszebeni mintakönyv (IM Adattár, KLT 24) - kizárólag egyházi öltözékek rajzát tartalmazza. Az 1630-ban készült kassai szabásmintakönyvben (IM Adattár, KLT 55) egyházi, női és férfiöltözékek, valamint kocsifedél és nyeregtartó rajza egyaránt megtalálható.

Irodalom

  • Tompos Lilla: A dolmányszabás módosulása a 16. századtól a 18. századig. Ars Decorativa, 10. (1990). 1990. - 71-98:72.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 255. kép
  • Historic Hungarian Costume From Budapest. Whitworth Art Gallery (Manchester), Manchester, 1979. - p. 7.
  • Szerk.: Domanovszky Sándor: Magyr és törökös viseletformák a XVI–XVII. században. Magyar művelődéstörténet. III. A kereszténység védőbásttyája. Magyar Történelmi Társulat, Budapest, 1940. (Höllrigl József)
  • Höllrigl József: Magyar viselettörténeti kállítás. Leíró lajstrom. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1938. - Nr. 144.
  • Végh Gyula: Régi magyar könyvkötések Végh Gyula színes rajzaiban. Magyar Bibliophil Társaság, Budapest, 1936. - 23.1.