Tálalókészlet - Az innio (2013-), később Salt (2018-) étterem számára

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 2021.491.1.1-9
Alkotó:
Néma, Júlia (1973 - ) / keramikus
Gyár / műhely: Nema Studio (Budapest)
Készítés ideje:
2013 - 2019
Készítés helye: Budapest
Jelzés: minden darab alján masszába nyomva: NJ
Anyag: kőcserép; porcelán
Technika: grafitmáz; hamumáz; kézzel formált; korongozott; magastüzű fatüzes égetés; shino stílusú máz; törtfehér máz
Méretek:
magasság: 2 cm
átmérő: 26,8 cm
magasság: 6,1 cm
átmérő: 22,9 cm
magasság: 6 cm
átmérő (legnagyobb): 19 cm
magasság: 2,7 cm
átmérő (legnagyobb): 21,4 cm
magasság: 2,8 cm
átmérő: 19,7 cm
magasság: 2 cm
szélesség: 22 x 10,4 cm
magasság: 2 cm
szélesség: 15,3 x 16,3 cm
magasság: 9,8 cm
legnagyobb szélesség: 9,2 cm
magasság: 6,2 cm
átmérő: 8,3 x 8 cm

Néma Júlia a magyar kerámiakultúra középgenerációjának egyik legtehetségesebb alkotója, aki mind az alkalmazott, mind az autonóm kerámia területén kimagaslik hiteles mesterségbeli tudásával, gondolatainak tiszta megfogalmazásával és tárgyainak technológiailag kifogástalan minőségű kivitelezésével. Stúdiója – a Nema Studio – folyamatosan magas színvonalon teljesít megrendeléseket, jellemzően éttermek és vendéglők számára tervez és kivitelez tálalókészleteket a maga építette magas hőmérsékletű, hagyományos fatüzelésű égetőkemencében. A kemenceépítés gyakorlatát – többek között – japán és amerikai tanulmányútjai során sajátította el, a szakma egyik legelismertebb képviselőjétől, az Amerikai Egyesült Állomokban élő Frederick L. Olsen-től. Ez irányú kutatásainak összefoglalása a Magas hőfokon: Közelítések a fatüzes kerámiához című kötetében (lásd itt), amely nem csupán a szakmának szóló szakkönyv, sőt tankönyv, hanem a nagyközönség figyelmére is számot tartó, interdiszciplináris módszertannal készült kiadvány.

A gourmet gasztronómia korábbi tálalási módját, amely a hófehér porcelántányérra, mint az ételeket hordozó tiszta palettára/vászonra tekintett, fokozatosan és egyre több helyen felváltják a fatüzes kerámiatárgyak. A magas hőmérsékletű, fás égetés sajátossága, hogy a tűz és a hő munkája fejezi be a keramikus alkotótevékenységét; a folyamat során a kemencetérben a tárgyakat érő hatások, hőlenyomatok, hamulerakódások, mázfolyások minden egyes darab esetében egyediek és megismételhetetlenek lesznek. A tűz ereje, az irányított véletlenszerűségben rejlő meglepetés szépsége ad egyediséget a vendéglőkben használt edényeknek.

Az akkor még innio, ma már Salt nevű étteremnek 2013-ban kezdett el tálalókészletet tervezni Néma Júlia. A fatüzes technikával égetett tárgyak, a szerviz karakteres darabjai, melyek napjainkban is új elemekkel bővülnek, ahogy a felszolgált menüsor is folyamatosan megújul.

Néma Júlia munkáiról bővebben itt és itt.