Falikárpit - Thészeusz és Ariadné

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 62.1312.1
Készítés ideje:
1700 körül
Készítés helye: Brüsszel
Jelzés: nincs
Anyag: gyapjú; selyem
Technika: szövött
Méretek:
hosszúság: 342 cm
szélesség: 254 cm

A kárpit Thészeusz és Ariadné közismert mitológiai történetét eleveníti meg, amelyről Ovidius is megemlékezik Átváltozások című művének VIII. könyvében. A monda szerint az athéniak megölték Androgeuszt, Minósz krétai király fiát, aki ezért hadjáratot indított Athén ellen. Miután Minósz legyőzte az athéniakat, azt követelte tőlük, hogy minden kilencedik évben hét ifjút és hét leányt áldozzanak a Minótaurosznak, a félig ember, félig bika alakú szörnynek, akit krétai palotájának labirintusában tartott fogva. Amikor az athéniaknak már harmadszorra kellett áldozatot küldeniük Krétára, Thészeusz, az athéni király fia önként jelentkezett, hogy megölje a szörnyet. Minósz lánya, Ariadné szerelmes lett Thészeuszba, ezért egy gombolyag fonalat adott neki, hogy a herceg kitaláljon a labirintusból, miután legyőzte a Minótauroszt.

A kárpit pompás palota kertjében ábrázolja a mitológiai történetet, amint a Thészeusz átveszi Ariadnétól a fonalgombolyagot. A dús virág- és gyümölcsfüzérekkel, valamint állatalakokkal díszített bordűr igen hasonló a Mercurius átadja a gyermek Bacchust a nimfáknak című kárpit keretéhez (IM ltsz. 24376), így elképzelhető, hogy a két mű ugyanabban a brüsszeli műhelyben készült.

A jelenet háttere minden részletében megegyezik egy Londonban őrzött kárpittal, amelyen azonban az előtérben Héra és Ixión alakja látható. (Ld.: V Sternberg: Four Centuries of Tapestry. London, 1966, 41.)

A kárpit Ráth György gyűjteményéből származik, aki 1893-ban vásárolta Aaron S. Drey müncheni műkereskedőtől.

Irodalom

  • Szerk.: Dr. Horváth Hilda: Egy magyar polgár. Ráth György és munkássága. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 59.
  • Szerk.: Szilágyi András: Aus der Korrespondenz eines Kunsthändlers. Die Briefe von A. S. Drey an György Rath (1886-1903). Ars Decorativa 18, 1999. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - 127-147:138. (Dr. Horváth Hilda)
  • László Emőke: Művészet és Mesterség. Textil. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1989. - 22-23.
  • László Emőke: Flamand és francia kárpitok Magyarországon. Corvina Kiadó, Budapest, 1980. - Nr. 54.
  • Tapisseries anciennes des 16e, 17e et 18e siecles, provenant du Musée des arts décoratifs de Budapest. Musée des arts decoratifs, Lausanne, 1969. - Kat.14.
  • Radisics Jenő: Guide de Musée Georges Ráth. Budapest, 1906. - Cat.113.