Asztronómiai óra

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 57.175.1
Készítés ideje:
1580 KÖRÜL
Készítés helye: Németország
Jelzés: jelzetlen
Anyag: acél; aranyozott réz
Technika: öntött; vésett díszítés
Méretek:
magasság: 45 cm
hosszúság: 30 cm
szélesség: 26 cm

Az architektonikus díszítésű óraház felépítése már a reneszánsz stílus jegyeit ötvözi féloszlopokkal, balusztráddal, félgömb alakú, áttört kupolás tetőzettel.

Az óramű külső megjelenésének eleganciája mellett a kor kívánalmainak megfelelő, igényesen kivitelezett, különleges mechanikát is rejt: orsós gátszerkezetet bonyolult fogaskerekes áttételekkel, asztrolábiumot, azaz csillagászati naptárat, az órák, napok, hetek, holdfázisok és hónapok múlását jelző számlapokat.

A főúri reprezentáció ún. Kunst- und Wunderkammereinek „varázslatos” tárgyai voltak ezek a különleges, mű vészien megmunkált foglalatokba rejtett technikai remekművek. A reneszánsz kor humanistái az alkotó ember kimagasló teljesítményeként értékelték ezeket az alkotásokat, amelyek formájuk, figurális díszítésük, vésett jeleneteik révén vallási, mitológiai, esetleg moralizáló jelentéstartalmak hordozóiként és közvetítőiként is méltó helyet foglaltak el a kincstárak mélyén.

Irodalom

  • Simonyi István, Pandur Ildikó, Békési Éva: Reneszánsz ötvöskincsek. Az Iparművészeti Múzeum kiállítása. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2008. - Nr. 8.
  • Békési Éva: Az idő hangja. Különleges óraszerkezetek. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2002. - p. 41.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 193. (Szilágyi András)