Szecessziós építészet

Az Iparművészeti Múzeum a Partage Plus projekt keretében - amely 2012-2014 között 25 európai intézmény részvételével, EU-támogatással valósult meg - a múzeum szecessziós műtárgyainak digitalizálása mellett a magyarországi szecessziós építészet mintegy 60 kiemelkedő jelentőségű emlékét is dokumentálta. Az alábbiakban ennek az munkának az eredménye kerül bemutatásra.
A budapesti és közép-európai szecessziós épületek elhelyezkedését bemutató térképet az Art Nouveau Danube digitális repozitóriumból érheti el.
Az MTA BTK Művészettörténeti Intézete által a Lechner-épületekről készített fényképeket itt tekintheti meg.
A Lechner-épületekről készült panorámafotókat ld. itt.
Iparművészeti Múzeum (Budapest, Üllői út 33-37.)

1890-ben pályázatot írtak ki az Iparművészeti Múzeumot és Iskolát, illetve a Néprajzi Múzeumot magába foglaló épület megtervezésére. Az első díjat Lechner Ödön és Pártos Gyula "Keletre magyar" jeligéjű pályaterve nyerte.

Lederer-ház (Budapest, Bajza utca 42.)

Bálint Zoltán és Jámbor Lajos egy kétfunkciós saroképületet tervezett Léderer Artúr számára. A megrendelő családjának házát és bérlakásokat kellett elhelyezniük az épületben

Kőrössy-villa (Budapest, Városligeti fasor 47.)

A Városligeti fasor a századforduló elején vált elegáns, polgári negyeddé, ahol az egyik legkorábban épült nyaraló Kőrössy Albert Kálmán saját villája, melyet 1899-ben tervezett az építész, s 1900-ra készült el az épület.

Állami Főgimnázium (Budapest, Munkácsy Mihály utca 26.)

Állami Főgimnázium (Budapest, Munkácsy Mihály u.) 1906-ban Bárczy István polgármesterré választása után egy nevelési program keretein belül épült meg az iskola. Az U alakban elrendezett francia udvaros épület főtengelyében és szárnyain toronyszerű kialakítása emeli ki annak különleges alaprajzát.

Veszprémi Színház (Veszprém, Óvári Ferenc út 2.)

A veszprémi, ma Petőfi Színház tervezésekor a megrendelők több funkció biztosítását igényelték az épületben. Az építésznek bálok, közgyűlések, klub összejövetelek számára is megfelelő helyiségeket kellett benne kialakítania.

Vakok Országos Nevelő és Tanintézete (Budapest, Ajtósi Dürer sor 39.)

A Baumgarten Sándor - Herczegh Zsigmond építészpáros által tervezett épületegyüttes jelenleg a Vakok Óvodája, Általános Iskolája, Speciális Szakiskolája, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye, Kollégiuma és Gyermekotthona.

Hecht Jónás és Fia Textil-nagykereskedés (Budapest, Szent István tér 15.)

A cég portálját Hecht Adolf, az egykori tulajdonos fia építtette, aki ebben az időben a ház lakója volt. A két kapu közti felirat eredetileg Hecht Jónás és fia volt

Weiss-ház (Budapest, Szent István körút 10.)

A nagykörúti Weiss-házak saroképületek. A 10. számú ház utcai homlokzatainak nyíláskiosztása egyszerű, a nyílások formája szögletes.

Zala-villa (Budapest, Ajtósi Dürer sor 25.)

A Bálint Zoltán - Jámbor Lajos építészpáros Lechner Ödön 1898-as terveiből kiindulva készítette el a kiviteli terveket a villához és a hozzá közvetlenül csatlakozó műteremhez.

Iparos Otthon (Kecskemét, Széchenyi tér 7.)

A Komor Marcell - Jakab Dezső építészpáros közös munkásságának második, formakereső periódusában épült a kecskeméti Iparos Otthon, amely első megvalósult középületük.

Földtani Intézet (Budapest, Stefánia út 14.)

A főváros által adományozott telekre 1896 őszén írt ki pályázatot a Földművelésügyi Minisztérium, melynek bírálóbizottságát a Magyar Mérnök és Építész Egylet jelölte ki.

Cifrapalota (Kecskemét, Rákóczi út 1.)

Kecskemét elsőként felépült bérháza Márkus Géza fiatalkori főműve, mely eredetileg több funkciót látott el. Az alsó szinten bérbe adható üzlethelyiségeket, az első emeleten a Kereskedelmi kaszinó dísztermét és egyesületi helyiségeit, a második emeleten bérlakásokat alakított ki az építész.

Wertheimer és Frankl Áru- és Bérház (Budapest, Hold utca 6.)

Kármán Aladár és Ullmann Gyula 1895-től dolgozott együtt. Az V. kerületi, lekerekített sarkú épületük alsó két szintjét üzletek foglalták el, az udvart üvegtetővel fedték

Sipeki-villa (Budapest, Hermina út 47.)

Sipeki Balás Béla villájáról kevés konkrét adat maradt fenn. Az épületen számos olyan részlettel találkozhatunk, amelyek a Lechner Ödön követőinek tartott építészeknek a villával egy időben emelt épületein is megjelennek.

Városháza (Kecskemét, Kossuth tér 1.)

Lechner Ödön és Pártos Gyula pályázaton nyerte el a városháza építésének megbízását. Az épület egyes részeinek kiképzésében hasonlóságot mutat a vele közel egy időben épült Iparművészeti Múzeummal.

Kőbányai Gimnázium (Budapest, Kőrösi Csoma Sándor út 28-34.)

A X. kerületi állami gimnázium dekorációjában több helyen megjelenik Lechner Ödön monogramja, azonban valószínű, hogy a mester halála után befejezett épület Vágó József tervei alapján készült

Szent László-templom (Budapest, Szent László tér 25.)

A kőbányai templom számos tervváltozat elvetése után épült fel. Lechnert 1891-ben bízta meg a főváros a templom építkezésének vezetésével, melyet Barcza Elek, a főváros mérnöki hivatalának építésze által készített neogótikus tervek alapján kellett volna véghezvinnie.

Hungária fürdő (Budapest, Dohány utca 44.)

Ágoston Emil a Hungária-fürdő együttesének legkésőbbi részét tervezte a Dohány utca 44. számú ház helyére. Az építész a komplexumhoz új bejáratot, mögötte nagyméretű úszócsarnokot alakított ki.