Csipkeszegély - ún. albacsipke

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 10676
Készítés ideje:
17. SZÁZAD 2. FELE
Készítés helye: Velence
Anyag: lenfonal
Technika: varrott csipke
Méretek:
hosszúság: 250 cm
szélesség: 31 cm

Varrott, az ún. point gros de Venice, az alap huroköltéses pálca velencei pikóval. A minta huroköltés domborított alátöltéssel, szélén rögzített pikósorral. A díszítés huroköltés köztes fonallal, a relief széléhez kapcsolodó díszöltésvariációk huroköltéssel készültek, anyaga len.

A 17. század elején Velence az itáliai varrott csipkék készítésének központja. A 16. század végén a szabad vonalvezetésű, későreneszánsz punto in aria csipkék körvonalát, a jobb tartás végett utólag ún. huroköltéssel kezdték megerősíteni. Ez az utólagos kontúrozás a 17. század elejére olyan mértékűvé vált, hogy a nagy, stilizált indák és más növényi motívumok plasztikussá, domborúvá váltak, amit a fény-árnyék hatás tovább fokozott. Igy alakult ki a 17. század elején "velencei domború", más néven "point gros de Venice" csipke. Szép példáit találjuk e jellegzetesen barokk stílusú csipkéből készült zsabóknak, galléroknak, kézelőknek és albaszegélyeknek a kortárs festményeken. Az itt bemutatott csipkesáv egykor alba szegélyét díszitette, ezért nevezzük albacsipkének.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 78.
  • Oberschall Magda: Országos Magyar Iparművészeti Múzeum. Vezető a múzeum gyűjteményeiben. Csipkeművészet. Athenaeum Kiadó, Budapest, 1932. - II/1.
  • Szerk.: Csányi Károly: Az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum gyűjteményei - az iparművészet rövid történetével. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1926. - Nr. 134.