Falikárpit - Jákob és Ézsau kibékülése

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 75.262.1
Készítés ideje:
16. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Brüsszel
Anyag: gyapjú; selyem
Technika: szövött
Méretek:
magasság: 316 cm
szélesség: 501 cm

Az ószövetségi történet szerint Ézsau szörnyű haragra gerjedt ikertestvére, Jákob ellen, miután az csellel szerezte meg előle az elsőszülöttnek járó atyai áldást apjuktól, Izsáktól, ezért Jákob elmenekült otthonukból. Évek múltán Jákob Ézsau elé járult, hogy kiengesztelje őt.

A jelenet ábrázolása pontosan követi a történet bibliai elbeszélését (Móz. I. 33.): balra a hadvezér Ézsau áll katonáival, amint megöleli a fél térdre ereszkedő Jákobot. Jákob mögött feleségei, Lea és Ráhel, valamint gyermekei és szolgálói sorakoznak.
A kompozíció sajátossága, hogy a figuracsoport szinte a teljes képteret betöltik, csak a két főalak mögött nyílik kilátás a távoli tájra. Az előtér erőteljes, piros-kék-sárga színvilágával szemben a háttér halvány, ködbe vesző.

A kompozíció Michiel Coxcie (1499-1592) brüsszeli festő és gobelintervező kárpitjainak hatását tükrözi, s feltehetően egy közepes színvonalú brüsszeli műhelyben szőtték, minden bizonnyal egy Jákob életének jeleneteit ábrázoló ciklus részeként. Jákob története a 16. századi brüsszeli kárpitművészet egyik kedvelt témája volt, a legismertebb ilyen sorozat Bernard van Orley kartonjai nyomán 1530 körül készült (ma: Brüsszel, Musées Royaux d'Art et d'Histoire).

A két főalak megformálását tekintve közeli analógiája egy azonos témájú, a 16. század második felében készült brüsszeli kárpit. (Ld. Heinrich Göbel: Wandteppiche. I. Teil, Band 2: Die Niederlande. Leipzig, 1923, Nr. 374. - ld. itt).

Irodalom

  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 28. kép
  • László Emőke: Flamand és francia kárpitok Magyarországon. Corvina Kiadó, Budapest, 1980. - Nr. 9.
  • Szerk.: Miklós Pál: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. Magyar Helikon, Budapest, 1979. - p. 294.