Falikárpit - ún. bizarr stílusú palmettákkal

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 24463
Készítés ideje:
1700 - 1720
Készítés helye: Németország
Anyag: lenvászon
Technika: selyemfonallal hímzett
Méretek:
magasság: 223 cm
szélesség: 144 cm

A 17. századtól divatos bútorkárpit-hímzések egy típusa az alapszövet egész felületét beborító selyem- és gyapjúfonalas hímzés, melynél a központi témát, a finomabb rajzú alakokat apró félkereszt öltéssel, a keretet, illetve a nagyobb motívumú hátteret kereszt-öltéssel hímezték. A távolkeleti áruk európai piacon történő megjelenése egy egzotikus elemeket magába foglaló európai, pontosabban francia stílus divatját eredményezte, melyet a szakirodalom bizarr stílusként ismer. E kínaizáló (chinoiserie) és más keleti elemeket is tartalmazó stílusirányzat jellegzetes termékei az ún. bizarr selyemszövetek.

Az itt bemutatott, az 1700-as évek elején Németországban készült, két darabból összevarrt kárpit ritka szövésű lenvászon, ún. kanavász alapja színes gyapjú- és selyemfonallal hímzett az alakok öltése petit point, a háttér öltése gros point.

A kárpiton a francia eredetű, ún. bizarr stílusú palmetták szolgálnak az apró, szinte a hatalmas motívumok közt megbúvó jelenetek hátteréül: fekete alapon elszórtan sokszínű, cakkos-, karéjos szélű, belül rozettákkal, csillagokkal tagolt, stilizált mintaelemek, közöttük kisvirágos, bimbós, leveles ágak. A palmettákon, mint egy-egy felhőn, apró, alakos jelenetek: vadászó, mezőgazdasági- és házimunkát végző, játszó, zenélő figurák. A palmetták közt - a jelenetektől függetlenül - állatábrázolások: madarak, rovarok, háziállatok és fantasztikus lények.

A bizarr stílusú palmetta a 18. század elején kedvelt motívuma volt a gros- és petit point hímzésű bútorhuzatoknak, ágyfüggönyöknek.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 49.
  • Szerk.: Szilágyi András, Péter Márta: Barokk és rokokó. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 5.13. (Pásztor Emese)