Kabinetszekrény (asztalszekrény)

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 5306
Készítés ideje:
1600 - 1650
Készítés helye: Flandria
Anyag: diófa; ébenfa; tölgyfa
Technika: elefántcsont berakás; esztergályozott; faragott; tengeri teknősbéka-páncél berakás
Méretek:
magasság: 185 cm
szélesség: 140 cm
mélység: 52 cm

Flandria fővárosa, Antwerpen a 17. század elején a keletről tengeren érkező áruk fontos kirakodóhelyévé vált, és szükségszerűen hatott a bútorművesség fejlődésére is. Itt ugyanis könnyen hozzá lehetett jutni a drága díszbútorok alapanyagához, az ébenfához, a tengeri teknős páncéljához, az elefántcsonthoz. A legpompásabb flamand bútortípus a kabinetszekrény. Mindig a fogadószobában volt a helye, a ház urának gazdagságát, társadalmi rangját, előkelőségét bizonyítandó. Valójában nem más, mint egy asztalra vagy állványra helyezett láda, ezt az eredetet olykor a kengyeles fülek igazolják az oldalakon. Homloklapja lehajtható, vagy két ajtóval nyílik. Pénz, ékszerek, fontos iratok és különleges ritkaságok tárolására alkalmas.

Az esztergályozott részletekkel és többszörös hullámlécekkel tagolt kabinetszekrény belseje barokk épülethomlokzatot imitál, amelynek kiemelhető lapjai mögé, titkos fiókokba rejthették védendő értékeiket. Középre tükrös megoldású belső tér került. Bútorművészet és építészet szoros kapcsolatának beszédes példája e tárgy, hiszen az építészettől vette kölcsön díszítőmotívumait, eleve egy adott térbe komponált, épületbelsőt és -külsőt jelenít meg. A bútort készítő asztalosmester számára legnagyobb feladat a teknőcborítás elkészítése volt.

Irodalom

  • Semsey Balázs: Rembrandt és holland "arany évszázad" festészete. Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2014. - Nr. 179.
  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 53. (Vadászi Erzsébet)
  • Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Bútorművészet a gótikától a biedermeierig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - 39. (Nr. 1.)
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - fa, bútor 13.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/4.
  • Szerk.: Szilágyi András, Péter Márta: Barokk és rokokó. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 5.1.
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 34 ill. 27.
  • Szerk.: Miklós Pál: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. Magyar Helikon, Budapest, 1979. - 238.
  • Batári Ferenc: Európai bútorok a XV-XVII. században. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1966. - Nr. 45.
  • Szabolcsi Hedvig: Európai bútorok a 15-18. sz.-ig; Magyar bútorok a 18-19. sz.-ban. Vezető a Nagytétényi Kastélymúzeum enteriőr-kiáll.hoz. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1953. - 10.
  • szerző: Layer Károly: Az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek leíró lajstroma műtörténeti magyarázatokkal. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1927. - 55.
  • Szerk.: Ráth György: Az iparművészet könyve. II. Athenaeum Kiadó, Budapest, 1905. - p. 387., 311. kép
  • Radisics Jenő: Országos Magyar Iparművészeti Múzeum. Képes kalauz a gyűjteményekben. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1885. - 71.