Kanál - Keresztelő Szent János, Szent Tamás apostol és az áldó Krisztus alakjával

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 70.63.1
Alkotó:
Kienle, Hans Ludwig (1572 - 1635)
Készítés ideje:
1596
Készítés helye: Ulm
Jelzés: hátoldalán vésve: 1596
Anyag: ezüst
Technika: öntött; részben aranyozott; vésett díszítés
Méretek:
hosszúság: 20,2 cm
súly: 60 g

Evőeszközeink közül a kanál, mely az európai világi étkezések eszközeként a középkorból eredeztethető, a reneszánsz idején már széles körben elterjedt, s egyre változatosabb típusai alakultak ki.

A drága nemesfémből készült, finom kidolgozású evőeszközök gyakran ajándékként is szolgáltak. A rajtuk lévő ábrázolás alapján apostolkanalaknak nevezett műtárgycsoportba tartozó darabok minden bizonnyal kedvelt keresztelői ajándékok lehettek, a gyermek vagy a keresztszülő nevére utaló apostol-figurával.

Ebbe az elterjedt típusba tartozik a német reneszánsz evőeszközök itt bemutatott példája. Gazdag díszítését elsősorban a plasztikus figurák alkotják. Hasábos nyelének végén az áldásra emelt kezű Krisztus alakja látható. A kanál különleges rendeltetésére utalóan a gyermek Keresztelő Szent János és Szent Tamás apostol plasztikus alakja egészíti ki a plasztikus figurák együttesét. A kanál félgömbös formájú merítőjét már nem a gótikára jellemző, középen átívelő "gerincvonallal" merevítették, hanem a nyél kiszélesítésével erősítették meg, külső oldalát vésett növényi motívumok díszítik.

Kiszélesedő nyelének tövén vésett felirat: S. TOMAS, hátoldalán vésve: 1596.

Irodalom

  • Simonyi István, Pandur Ildikó, Békési Éva: Reneszánsz ötvöskincsek. Az Iparművészeti Múzeum kiállítása. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2008. - Nr. 18.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 175. (Mikes Ildikó)