Kanna - dús virágtővel

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 2853
Gyár / műhely: habán műhely
Készítés ideje:
1670
Készítés helye: Magyarország
Jelzés: oldalán: 1670
Anyag: fajansz; ón
Technika: színesen festett
Méretek:
magasság: 17,2 cm
talpátmérő: 8,8 cm
szájátmérő: 7,5 cm

Az öblös, gömbölyded hasú, fehér boroskancsó talppereme óngyűrűbe foglalt, nyaka rövid, egyenes, füle formás. Az edény hasa és a nyak közötti széles, kék és sárga csíkokkal keretelt sávban egyetlen, spirálisan csavarodó, lendületesen ívelő, gazdag részletekkel festett díszítmény stilizált virágokkal, gyümölcsökkel, bogyókkal, levelekkel. A kobaltkékkel, sárgával és zölddel festett növényi díszítmény mangánoxiddal árnyalt és kontúrozott. Az edény szájpereme szintén ónba foglalt, kis csappal a fülhöz erősített, ón fedele hiányzik.

A kancsó 1888-ban került az Iparművészeti Múzeum gyűjteményébe, amikor az intézmény megvásárolta a Maros megyei Nagyernyén birtokos báró Bálintitt József (1851–1922) kerámia-gyűjteményének egy részét. A műfordító-költőként is ismert báró – aki 1884-től Maros-Torda megye országgyűlési képviselője is volt – hét láda porcelán- és fajansztárgyat küldött be a múzeumnak, melyek nagy részét Erdélyben, szász házaknál vásárolta meg. Bár a múzeum nem tudta megvenni a teljes gyűjteményt, de a mintegy 30 megvásárolt tárgy – nagy részük 18. századi ónfedeles majolikakorsó – így is jelentékenyen hozzájárult a kerámia kollekció gyarapításához.

Irodalom

  • Szerk.: Radványi Diána, Réti László, Vörösváry Ferenc: A habánok kerámiaművészete. A Kárpát-medence kerámiaművészete. Novella, Budapest, 2012. - Nr. 184.
  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 37. (Balla Gabriella)
  • szerző: Horváth Hilda: Iparművészeti kincsek Magyarországon. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - 80.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 512. (Lovay Zsuzsanna)