Kiállításfotó - Nagy Sándor tervezte dolgozószoba berendezése ("Művészember otthona") az 1906. évi Milánói Világkiállításon

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4787
Készítés ideje:
1906
Készítés helye: Milánó
Anyag: fotópapír
Technika: fekete-fehér fotó
Méretek:
magasság: 24 cm
szélesség: 30 cm

A Milánói Világkiállítás egyik nagy érdeklődést kiváltó enteriőrje volt a Nagy Sándor nevéhez kapcsolt művészotthon vagy művészember otthona címen ismertté vált alkotás. A Magyar Iparművészet című folyóirat három fényképen mutatta be az együttest.

A magyar pavilonnak ezen a részén legalább négy enteriőrt rendeztek be: nappalit, férfi dolgozószobát, hálószobát, játszósarkot azonosíthatunk a felvételeken. A bútorok jelentős részét azonban nem Nagy Sándor tervezte – a gyerekbútorok biztosan Undi Mariska alkotásai, a dolgozószobában Toroczkai Wigand Ede karosszékét fedezhetjük fel. A "művészember otthona" így a Gödöllői Művésztelep alkotóinak összművészeti remeke lett. Nagy Sándor maga a kiállítóteret tervezte – feltehetően Medgyaszay Istvánnal együtt.

A faszerkezeteket, a deszkákkal burkolt mennyezetet egyszerű faoszlopok tartják, az oszlopfők faragott, áttört, vésett, festett, a szűrhímzéseket idéző népi motívumok díszítették. A központi teret gerendákból-deszkákból kialakított famennyezet fedte. A lépcsőfeljáró korlátját hullámzó, növényi szárakra emlékeztető faragott elemek alkották, szabálytalan és kerek áttörések díszítették.

A teljes lakást bemutató művészotthon a gödöllői alkotók elveit foglalta össze. A népi ihletésű bútorok, textilek, faszerkezetek, falfestések, az eltérő enteriőrök ellenére is egységes hangulatot, a megtalált "tiszta forrás", a népművészet elemeinek polgárivá formálását mutatja.

Nagy Sándor terveit Simay Lajos asztalosmester kivitelezte.

A felvétel közölve: Magyar Iparművészet, 1906, 202.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 72.
  • Építő Ipar, 24. (1910). 1910. - 168.
  • Szerk.: Fittler Kamill: Az iparművészet a milanói kiállításon. Magyar Iparművészet IX. évfolyam. Magyar Iparművészeti Társulat, Budapest, 1906. - 163-219:202.(képpel) (Györgyi Kálmán)