Kuttrolf (ún. kotyogós üveg)

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 4881
Készítés ideje:
16. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Rajna-vidék
Anyag: ún. erdőüveg
Technika: fúvott
Méretek:
magasság: 30 cm
szájátmérő: 7,5 cm
talpátmérő: 11 cm

Az edény gömbtestű, alul benyomott négy ágból csavart, hajlított nyakkal, kiöntős szájjal.

A Kuttrolf néven ismert, a 16. század végén német nyelvterületen, kis erdővidéki hutában készült üvegedények jellemzője a sajátos forma: gömbös test, egymással összecsavart csövekből (az itt bemutatott tárgy esetében négy csőből) kialakított nyak és csészeszerűen kiszélesedő száj.

Formaadó technikája a fúvás, anyaga az ún. erdőüveg (Waldglas, verre de fougere), mely a benne lévő szennyezőanyagoktól zöldes-sárgás színű.

A tárgy formája szoros kapcsolatban van – mindmáig rejtélyes és vitatott – funkciójával. A csövekből csavart nyakból a folyadék lassan folyik, illetve csöpög, csak néhány formaváltozat esetében önthető a szokásos módon.

A funkció – a meghatározó formából következően – folyadékok lassú öntése, csepegtetése, kisebb mértékben egyszerű töltése. A vitatott kérdés a folyadék minősége, gyógyszer, illatszer volta. Egyes feltételezések szerint az edény urinálként (vizeletgyűjtő edényként) funkcionált, s a csavart nyak a folyadék beáramlását lassította, zaját tompította.

Formai előképet a 4. században készült szíriai, folyadék "spriccelésére" szolgáló üvegek jelentették, a kuttrolf további variációi pedig az egy csavarodó nyakkal bíró, 18–19. századi perzsa rózsavízhintő üvegek.

Elnevezésének eredetére kétféle magyarázat is született: az egyik szeint a német Kuttering (gurgulázni), a másik szerint a latin gutta (csepp) vagy gutturnium (parfümcsepegtető flakon) szóból származik. Másik német elnevezése az Angster, mely a latin angustus (keskeny) szóból ered.

Irodalom

  • szerző: Varga Vera: Üvegen innen és túl - Bor és Üveg. Magyar Szőlő- és Borkultúra Kht., Budapest, 2003. - Nr.2., p.8.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - üveg 1.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. 197.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 247. (Cserey Éva)
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 265. kép
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - p. 164., 2. kép