Metszetalbum - Mátyás főherceg diadalmenetének ábrázolásával

Leltári szám: KLT 106
Készítés ideje:
1600 KÖRÜL
Készítés helye: Ausztria (feltehetően)
Anyag: papír
Technika: rézkarc
Méretek:
magasság/szélesség: 35x46 cm

A 14 lapból álló album rézkarc technikával készült ábrázolásai összefüggő képciklust alkotnak, melynek témája az 1608-ban magyar királlyá koronázott Mátyás osztrák főherceg (1557–1619) diadalmenete.

A gyalogos és lovas katonák által vezetett menetben Mátyás főherceg halad elöl, lándzsáján az osztrák lobogóval. A lóháton ülő, páncélos főherceget diadalkocsik sora követi, amelyeken allegorikus és mitológiai alakok ülnek. Az első Habsburg Ferdinánd (1578–1637) osztrák főherceg, a későbbi II. Ferdinánd német-római császár kocsija, rajta a felfegyverzett Vénusz (Vesnus armata, ill. Venus victrix) páncélos, lándzsát tartó alakjával, akinek lábánál galambok, azaz a szépség istennőjének madarai ülnek. A díszhintó hátsó részén az Erény szeretetét megtestesítő, babérkoszorúkat tartó allegorikus nőalak ül. E mögött Karl von Harrach (1570–1628), az alsó-ausztriai kormányzótanács elnökének kocsija halad, rajta a jó kormányzás (?) perszonifikációjával, valamint Abundantia bőségszarut tartó alakjával. A kezében tartott zászlón Stájerország címerállata, a tüzet okádó párduc látható. A harmadik az 1594-ben stájer főkapitánnyá (Landeshauptmann) kinevezett Sigmund Friedrich von Herberstein (1549–1621) kocsija, rajta a fegyvert kovácsoló Vulcanus alakjával. Végül a negyedik, párducok által vontatott díszkocsi Bernhardin von Herberstein (1566–1624) belső-ausztriai kamarás és főlovászmester kocsija, rajta Ceres búzakévét tartó alakjával.

A képciklust két, hegyes tájat ábrázoló metszet zárja, melyek közül az első a szerelem és háború allegóriájaként értelmezhető, míg a második Vulcanus kovácsműhelyét ábrázolja.

A képciklushoz az I. Miksa császár (1459-1519) diadalmenetét ábrázoló, 135 lapból álló, több mint 50 m hosszú, 1520 körül készült fametszetsorozat szolgálhatott előképül (ld. itt). Hasonló a képi világa az 1582-ben készült, Hochzeitskodex

címen ismert kötetnek, amely a II. Ferdinánd osztrák főherceg Gonzaga Anna Katalinnal kötött házassága alkalmából Innsbruckban rendezett lovagi tornák résztvevőit örökítette meg (ld. itt).