Leltári szám: 54.1662.1.1
Gyár / műhely: Girardi József divatszalonja
Készítés ideje:
1910
Készítés helye: Budapest
Jelzés: a szoknya belső korcában: Girardi / Osztr. Csász. és Magy. Kir. Udvari
Szállító / Koronaherczeg utcza 1. sz. Budapest
Anyag: selyemszatén; tüll
Technika: aranyszínű flitterekkel díszített; gyöngyhímzés
Méretek:
hosszúság: 203 cm
vállszélesség: 36 cm

A májszínű, atlaszselyem ruha 1910-ben készült Girardi József divatszalonjában. Az alsószoknya derekában a „Girardi Osztr. Csász. és Magy. Kir. Udvari Szállító” felirat olvasható. A derékban szabott, uszályos ruha tüll felsőrészét és ujjait vágott és csiszolt gyöngyökkel és flitterrel hímezték.

Girardi József nemcsak szőrmenagykereskedő, de a századforduló egyik leghíresebb magyar női szabója is volt. A szakmát az Alter és Kiss cég segédjeként tanulta ki, ahol 6 évig dolgozott, majd 1882-ben nyitotta meg önálló cégét a Koronaherceg utca 1. szám alatt (ma Petőfi Sándor utca). Szalonja a legelőkelőbb körök előtt állt nyitva: grófnék, hercegnék és nagypolgári asszonyok jártak hozzá varratni. Az utcáról alig fogadott vendéget, még a hirdetést is mellőzte, hiszen nem volt rá szüksége, az úri hölgyek így is versenyeztek, hogy bejuthassanak hozzá, 1910 körül pedig királyi udvari szállító címet szerzett. Műhelyébe varrónőnek bekerülni rang volt, próbakisasszonynak úgyszintén.

Életműve csúcspontját bizonyára az jelentette, hogy 1916-ban IV. Károly koronázási ünnepségére 163 női díszruhát szállított és az ő műhelyében készült Zita királyné koronázási öltözéke is. A koronázási ruhákból akkora bevétele származott, hogy bérpalotát vásárolt az Apponyi tér 4. szám alatt.

Irodalom

  • Katona Edit, Tompos Lilla: Gyöngy az úri és népi öltözködésben. Cser Kiadó, Budapest, 2016[!2015]. - Nr. 169.
  • Tompos Lilla: Tüllök, tollak. Női viseletek és kiegészítők a 19. és 20. századból. Nádasdy Ferenc Múzeum, Sárvár, 1986. - Nr. 20.