Panagia - kétoldalas, evangéliumi jelenetekkel

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 53.1909.1
Készítés ideje:
17. SZÁZAD ELEJE
Készítés helye: Athosz-hegy
Anyag: szaru
Technika: vésett díszítés
Méretek:
átmérő: 9,3 cm
vastagság: 1,2 cm

A pontosabban meg nem határozott állattól származó szaru többször előfordul a puszpáng mellett miniatűr faragványok alapanyagaként. Ha elkészült volna a faragványhoz illő díszes fémfoglalat is, egy püspök panagiaként viselhette volna. A kör alakú faragvány mindkét oldalán hét-hét, egyforma medalionba rendezett jelenet látható.
Két oldalán faragott, bár kisebb méretű, a fafaragványokat imitáló szarukeresztet szerb gyűjteményben is őriznek. Hasonló kompozíciós megoldások, az ornamentikával keretezett evangéliumi jelenetek a fából faragott panagiákon is előfordulnak: egy 18. századi darabot a szentendrei szerb ortodox püspökség gyűjteményében is őriznek, de az ikonográfiai részletek és a faragvány stílusa különbözik a budapesti példánytól. Ez utóbbihoz hasonlít viszont a krakkói Nemzeti Múzeum fából faragott panagiája, amelyen a Jessze-fa kompozícióba szőttek be hét újszövetségi jelenetet és az ősatya mellett további öt próféta büsztjét.

Egyik oldalán középütt Jézus Krisztus születése. A középtengelytől indulva, az óramutató járásával egyező irányba haladva a következő jelenetek láthatók: Keresztre feszítés Jézus Krisztus siratása az Istenszülő bevezetése a Templomba Jézus Krisztus föltámadása Jézus Krisztus bevonulása Jeruzsálembe Jézus Krisztus mennybemenetele

A másik oldalon középütt Jézus Krisztus megkeresztelkedése látható. A középtengelytől indulva, az óramutató járásával egyező irányba haladva a következő ábrázolások láthatók: Szentháromság Hitetlen Tamás Örömhírvétel Jézus Krisztus bemutatása a Templomban Lázár föltámasztása az inaszakadt meggyógyítása

Irodalom

  • főszerkesztő: Kiss Éva: "Áthoszi" miniatűr faragványok. Kiállítás az iparművészeti Múzeumban. Magyar Iparművészet, 2015/7. NMKK Alapítványa, Budapest, 2015. - p. 36-39. (Terdik Szilveszter)