Paraván - kályha-ellenző

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 14956
Alkotó:
Györgyi, Géza (1851 - 1934) / tervező
Konderth, Mária / hímző
Kucsera, Károly / fafaragó
Készítés ideje:
1896
Készítés helye: Budapest
Anyag: bordázott selyemszövet (ún. selyemripsz); tölgyfa
Technika: faragott; fémfonallal hímzett; selyemfonallal hímzett
Méretek:
magasság: 153 cm
szélesség: 96,5 cm

A Millenniumi Kiállításra 1896-ban készült ellenző még a historizmus szellemiségében fogant, díszítményei azonban már a magyaros szecesszió irányába mutatnak, csíráiban láthatjuk a kibontakozó új stílust. Tervezője Györgyi Géza festő és műépítész volt, a magyar iparművészetért is kiemelkedő tevékenységet folytató Giergl-Györgyi művészcsalád tagja.
A felül három karéjban záródó, téglalap alakú fakeret faragványai a lechneri virágmotívumokat idézik, a felső kagylóforma és a kétoldalt elhelyezett "oszlopfők" azonban a neoreneszánsz bútorformák sajátos elemei. Az ellenző igazi különlegessége a selyem alapra készült hímzett betét.

A teret szinte teljesen kitöltő, burjánzó "virágoskert" szimmetrikusan komponált. A kacskaringós vonalakkal, indákkal összekötött stilizált gránátalmák, szegfűk, rózsák, nefelejcsek, harangvirágok, margaréták a török és reneszánsz elemekből kialakult XVII. századi magyar úrihímzések modorában készültek. Ezek a virágok Lechner Ödön motívumkincsében is meghatározó szerepet kaptak, épületeinek homlokzatain és belső tereiben is feltűnnek.

A kiállítást követően az ellenzőt az Iparművészeti Társulat révén vásárolta meg az Iparművészeti Múzeum 1897-ben.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 4.
  • Szerk.: Basics Beatrix, Györgyi Erzsébet: Művészgenerációk. A Györgyi-Giergl család három évszázada. Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2007. - Nr. 10.9.
  • Szerk.: Fejős Zoltán: Huszka József, a rajzoló gyűjtő. Néprajzi Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 410.
  • Szerk.: Dózsa Katalin: Az áttörés kora. I-II. Bécs és Budapest a historizmus és az avantgárd között (1873-1920). Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2004. - Nr. 3.2.1.
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - fa, bútor 39.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/18.
  • a kiállítást rendezte: Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Historizmus és eklektika. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1992. - Nr. 52.