Portréfotó - Ráth György (1828-1905), az Iparművészeti Múzeum igazgatója 1881-től 1896-ig

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 24361
Készítés ideje:
1900 KÖRÜL
Készítés helye: Budapest
Anyag: fotópapír
Méretek:
magasság: 19,5 cm
szélesség: 11 cm

Wlassics Gyula kultuszminiszter így méltatta nyugdíjazása alkalmából Ráth Györgyöt a Magyar Iparművészet 1897. évi 1. számában:

Méltóságos Főigazgató Ur!

Az orsz. m. kir. iparművészeti muzeumot az 1878: XVII. t.-cikkel szentesitett az állami költségelőirányzat az állam hatásköre alá helyezvén, Méltóságod kezdettől fogva mint a felügyelő bizottság tagja, a múzeum szervezése és gyarapítása érdekében nagybuzgalmat fejtett ki, s 1881-től kezdve mint annak másodelnöke, a múzeum közvetlenvezetését is, minden díjazás nélkül, hazafias önfeláldozással állandóan magára vállalta,annak könyvtárát létrehozta és rendezte s a szakszerű lajstrom kiadásával a múzeum közhasznú rendeltetését biztos alapra fektette. E maradandó érdemeinek elismeréséül Ö csász. és Ap. kir. Felsége 1886. évi június hó 4-én kelt legfelsőbb elhatározásával Méltóságodat az iparművészeti múzeum főigazgatójának címével legkegyelmesebben kitüntette.

Tizenöt év óta Méltóságod a múzeum élén áll s valóban a közművelődés és a hazai művészi ipar előmozdítása iránti lelkes és önzetlen érdeklődése lehetett csak nemes indoka annak, hogy éveken át e lankadatlan munkásságra és a vele járó terhes felelősséget díjtalanul elvállalni hajlandó volt különösen addig, mig 1887-ben Radisics Jenő a múzeum igazgatójává kineveztetvén, Méltóságod a fővezetésre szorítkozhatott.

Ily hosszú időn át folytatott érdemes munkásság után teljesen méltányolnom kell Méltóságodnak hozzám intézett becses előterjesztését, melyben utalni méltóztatik arra,hogy Radisics Jenő, a múzeum igazgatója, hivatva levén a múzeum összes ügyeit vezetni és ellátni, ez okból reá kell hárulnia a teljes felelősségnek is ehhez képest Méltóságodat saját kérelmére a múzeum szervezése és gyarapítása körül szerzett maradandó érdemeit hálásan elismerve, a fővezetéssel járó teendők és felelősség terhe alól véglegesen felmentem,miről egyidejűleg a múzeum igazgatóját is értesitettem.

Az Ő Felsége által adományozott főigazgatói cimet e felmentésem természetszerűen nem érinti, sőt Méltóságodnak lekötelező készségéből azt a reményt merítem, hogy nagyra becsült közreműködésére ezentúl is több irányban számithatok.

Az orsz. m. kir. iparművészeti múzeumnak nincsen szervezeti szabályzata, nincs a tisztviselőknek részletes szolgálati utasítása sem. Méltóságod erejének teljében érhette meg azt, hogy az Iparművészeti Múzeum új palotája nemsokára ünnepélyesen át lesz adható fontos rendeltetésének s egy új és fényesebb fejlődési korszaknak néz eléje, melynek alapját nagyrészt Méltóságod lelkes munkássága vetette meg.

Melegen óhajtom, hogy Méltóságod e kedvezőbb és biztató viszonyok között is még sokáig legyen általában a művészi ipar és különösen a múzeum ügyének egyik legkiválóbb pártfogója s ezért engedje remélnem, hogy a midőn a múzeum szervezését,tisztviselőinek hatáskörét az állami felügyelet és ellenőrzés gyakorlását szabályozni fogom,gazdag tapasztalataiból merített avatott tanácsára, és hazafias közreműködésére teljes bizalommal számithassak.

Budapest, 1896. évi október hó 14-én.

Wlassics s. k.

Irodalom

  • Szerk.: Horváth Hilda: Egy magyar polgár. Ráth György és munkássága. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006.