Tál fedéllel (készlet része)

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 82.287.1.1-2
Alkotó:
Szekeres, Károly (1940 - 2016) / keramikus tervező
Gyár / műhely: FIM Városlődi Majolikagyár
Készítés ideje:
1970
Készítés helye: Városlőd
Jelzés: jelzetlen
Anyag: városlődi vörös agyag
Technika: fehér mázzal fedett; kék mázzal fedett; öntött
Méretek:
magasság (tál): 12,3 cm
szájátmérő (tál): 19 cm
magasság (fedél): 5 cm
átmérő (fedél): 18 cm

Szekeres Károly kerámia edényei szerepeltek a Pohárnok Mihály által szervezett Magyar design (10 kísérlet) című kiállításon a Fészek Művészklubban 1972. október 18. és 29. között. A kiállításon nyolc tervező (Borz Kováts Sándor; Deákné Blazsek Gyöngyvér; Horváth László; Jahoda Maja; Minya Mária; Semsey Gabriella; Soltész György; Szekeres Károly) tíz munkáját lehetett látni. Az esemény jelentőségét az adja, hogy – többek között – e kiállítás sikeréből eredeztethetjük a Házgyári konyhaprogramot.

A kiállítás alkalmából megjelent kiadványban –, melyet Pohárnok Mihály állított össze és Koczogh Ákos lektorált – az alábbi leírás jelent meg Szekeres Károly készletéről:
„Kerámia étkészlet
Tervező: Szekeres Károly
Kivitel: Városlődi Majolikagyár
Széria-termék

Ma általános étkezési szokásokra tervezett, mindennapi használatra szánt együttes.
12 tárgytípusból áll. Gyártása formától függően öntéssel illetve gépi korongozással történik.

Az alakítás – mind a típusok meghatározása, mind az egyes tárgyak szerkesztése terén – elsősorban a mindennapos használat követelményeihez és az anyag sajátosságaihoz igazodik.
A nagy edények kialakítása módot ad arra, hogy ezek főző- és egyben tálalóedényként is funkcionáljanak. (A massza, megfelelő gyártási feltételek mellett tűzállóvá tehető.)

A sima, osztatlan felületek, a szerkezeti elemek zárt formái, és a tömören fogalmazott, jól körüljárható csatlakozási pontok rendkívül egyszerűvé teszik a tárgyak tisztántartását. A kézre méretezett nyelek és fogók szilárd tartást biztosítanak; tömbszerű kiképzésük nagyban csökkenti a törés veszélyét; üreges építésük mérsékli az anyag hővezetését.”

A Magyar design (10 kísérlet) című kiállítás katalógusa megtekinthető itt.

Irodalom

  • Craft & Design. Irányok, utak a kortárs magyar iparművészetben. Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége, Budapest, 2010. - II. 64.