Teáskanna fedéllel - Vadászjelenetekkel díszített kétszemélyes reggelizőkészlet része (déjeuner)

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 16266.a-b
Gyár / műhely: Bécsi Porcelángyár (Sorgenthal periódus, 1784-1805)
Készítés ideje:
1789 - 1790
Készítés helye: Bécs (Wien)
Jelzés: alján máz alatti kékkel pajzsjegy; masszába nyomva: 87
Anyag: porcelán
Technika: aranyozott; formára korongolt; gyöngysordíszes; máz felett színesen festett; öntött
Méretek:
magasság: 14,5 cm
magasság (fedél): 3,5 cm
szájátmérő: 5,3 cm
talpátmérő: 6,7 cm

Porcelán. Öntött, ill. formára korongolással készült. Az edények füleit, ill a teáskanna kiöntőjét, és a fedelek toboz forma fogóit nyers állapotban állították ösze, ragasztották. Szárítás, majd zsengélés után porcelán mázba mártották a tárgyakat, a mázas égetést követően - a miniatúra-festéshez hasonló részletességgel -, máz fölötti festéssel készült a díszítmény. A festés utáni égetést az aranyozás, majd az aranyfestés beégetése követte, végül a matt aranyat polírozták

A kora klasszicizmus iparművészetének nagyszerű reprezentása az itt bemutatott kétszemélyes reggelizőkészlet (ún. déjeuner). A kor ötvösségére is jellemző, nemesen egyszerű, arányos formákat és a gyöngysoros díszítményt sévres-i közvetítéssel vette át a Bécsi Porcelángyár. A készlet ábrázolásain az egyik legkedveltebb udvari mulatság, a vadászat típusainak és mozzanatainak részletes bemutatását láthatjuk medvevadászat: medvéket marcangoló kutyák, vaddisznó vadászat: megsebzett vadkant hajszoló ebek, szarvasvadászat: szarvasokat becserkésző vadászok, vadkacsavadászat: pihenő vadász kutyákkal, apróvad vadászat: vadász nyulakat megorrontó kutyájával.

A vadászat és vadábrázolás már a barokk festészetben is kitüntetett témája a klasszicizmus szellemében fogalmazódik újra, ezeken a jeleneteken a kompozíció szellősebb, letisztultabb.

A készlet további darabjai: kávéskanna (ltsz. 16267) tejszíneskanna (ltsz. 16269), cukortartó (ltsz. 19358), két csésze aljjal (ltsz. 16268, 19359).

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - kerámia 33.
  • Szerk.: Mojzer Miklós: Zsánermetamorfózisok. Világi műfajok a közép-európai barokk festészetben. Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1993. - Nr. B.118. (Balla Gabriella)
  • Varga Vera: Bécsi porcelán az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1986. - Nr. 118.
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - p. 137., 7. kép